Jak vybírat okna pro moderní dřevostavby?

O tom, že dřevostavby jsou stále žádanějším druhem novostaveb, není třeba pochybovat. Moderní dřevostavby mohou mít mnoho podob, od menších mobilních domků až po honosná sídla a velké stavby. Důležité je, aby všechny druhy staveb splňovaly současné parametry na atraktivní bydlení. Jednou z hlavních součástí je samozřejmě i výběr výplní stavebních otvorů a zejména pak oken a vstupních dveří. Jaká okna se vlastně hodí pro moderní dřevostavby.

 

Ideálně dřevená eurookna

Pokud jste se již rozhodli pro výstavbu dřevostavby, měli byste v co největší míře využívat dřevo a obecně přírodní materiály. I když dnešní technologie výstavby dřevostaveb už je jiná, než dřívější klasické roubenky nebo poloroubenky, euro okna jsou tím pravým druhem. Dřevěná okna jsou schopna splňovat veškeré nároky, kladené na tepelně-izolační schopnosti domácností. Výrobci mohou vyrobit i okna s parametry pro pasivní stavby. Kromě elegantního přírodního designu mají ale okna ze dřeva ještě další výhody. Jakou podobu mohou mít také moderní dřevostavby, se můžete dozvědět zde.

 

O jaké se jedná?

Základní výhodou dřevěných oken je samozřejmě jejich přírodní vzhled. Struktura přírodního materiálu jde sice napodobit foliemi, ale imitace nikdy nepůsobí tak, jako pravý přírodní materiál. Každé okno je originálem, protože přírodní struktura dřeva je pokaždé trochu odlišná. Dřevěná okna jsou vyráběná lepením hranolů dřeva a tak vznikají kvalitní, pevné a odolné rámy. Na rozdíl od plastových oken jsou rámy plné. Okna ze dřeva jsou odolnější a při drobných poškozeních se dají opravit. Dřevo je prodyšným materiálem, který dovoluje místnostem dýchat. Brání tak vzniku zvýšené vlhkosti, která znamená problém nejen ve starších domácnostech, ale také v novostavbách.

 

Nezapomínejte ani na kvalitu kování a parapetů

Samotnou kvalitou oken ale ještě jejich výběr nekončí. Zapomínat byste neměli ani na doplňky, které mají na celkovou kvalitu oken také velmi podstatný vliv. Jedná se především o parapety a kování. Venkovní parapety je třeba vybírat z materiálů, které dokáží dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů. U vnitřních parapetů je možné volit materiály s menší náročností. Nezapomínejte ani na kvalitní kování k oknům, které zajistí snadnou manipulaci při jejich otevírání a zavírání.

 

 

Dají se využít třeba plastová okna?

Dřevěná eurookna jsou sice pro dřevostavby ideálním materiálem, ale nikde není napsáno, že se využívat musejí. Pokud budete mít zájem hlavně o okna za levnou cenu, budou nejvhodnější volbou plastová okna. Jejich cena je v porovnání s dřevěnými okny nižší. Je ale nutné najít správného výrobce, aby jeho výroba oken byla dostatečně kvalitní. Mezi výrobci plastových oken jsou často velké rozdíly v kvalitě.

 

Předním českým dodavatelem dřevěných i plastových oken je Oknoplastik.cz. Společnost má více jak dvacetiletou tradici výroby oken a tak volba právě této společnosti, je sázkou na jistotu!