Světlovod vodí domů denní světlo

Nedostatek světla v obytných prostorech je trvalá bolístka většiny staveb. Tmavé chodby, schodiště i kanceláře pak musíme zaplnit umělým světlem a to škodí nejen účtům za elektřinu, ale i našemu zdraví.

 

Denní světlo je pro každého člověka důležité, při jeho nedostatku přichází únava, stres a zdravotní obtíže. Už staré přísloví praví, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Mnoho z nás se po příchodu domů z kanceláře plné zářivek cítí unaveně a málokdy nás napadne, že za to může právě nedostatek denního světla. To je pro nás přirozené, dodává nám energii a dobrou náladu. I v našich domovech se ale často nachází místa, kde je světla málo a tak opět přijdou na řadu žárovky. Nemusí se jednat jen o místnosti bez oken, ale i kuchyně nebo obývací pokoje, zvlášť pokud máme v domě malá okna nebo vzhledem k prostoru je jich nedostatek. Řešením jsou světlovody Solatube, které nám dům prosvětlí. Existuje jich mnoho druhů a typů a liší se nejen v designovém zpracování, ale i použitých materiálech. A také účelnosti, jiné světlovody budou vhodné do rodinného domu a jiné do výrobní haly nebo sportovního centra.

 

Světlovody, jednoduše řečeno, přivádí bez potřeby elektřiny denní světlo do tmavých prostor v domě nebo kanceláři. Pamatujete, jak jsme jako děti pomocí zrcátka odráželi sluneční paprsky a dělali prasátka? Na podobném principu fungují i světlovody. Na střeše, ale i na boční zdi domu, je umístěna průhledná kopule, která sbírá sluneční paprsky. Je spojena s tubusem, který paprsky odráží po celé své délce a přivádí je na místo určení, tedy do vašeho domova. Na konci tubusu je instalován světelný difusér, který se postará o rovnoměrné rozptýlení světla po místnosti. Světlovody Solatube umí dokonce přivést světlo i přes patro nebo za roh nebo jakýkoli jiný atypický problém.

 

Pokud nad pořízením světlovodu uvažujete, obraťte se na profesionály, tedy firmy, které se světlovody opravdu živí a mají bohaté zkušenosti. Pokrývač odvedle nejspíš bude umět na střeše udělat díru a světlovod instalovat, ale doporučí vám třeba jen ten, který mají zrovna v akci v blízkém hobby marketu. Spolehněte se spíše na prověřenou firmu, která kromě dodání světlovodu dokáže poradit i s technickým řešením, vybrat nejlepší typ pro vaši domácnost i vyřešit instalaci. Ne pro všechna místa v domě je vhodný jeden typ světlovodu, do temné chodby zvolíte jinou variantu, než do otevřené velké kuchyně. Po instalaci světlovodu už si pak můžete po dlouhé roky užívat denní světlo i v místnostech bez oken, kam by se jinak vůbec nedostalo.

 

O tom, jak takový světlovod vypadá a jak funguje se můžete na vlastní oči přesvědčit na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH, kde bude mezi vystavovateli právě i firma Solatube, odborník na světlomety s mnohaletými zkušenostmi. Veletrh proběhne ve dnech 19. – 23.9. pražských Letňanech v areálu výstaviště PVA EXPO a Solatube světlovody najdete v hale 3 na stánku 3A03.