Jak zrenovovat dřevěný plot?

Pořídili jste si krásný dřevěný plot, který je předmětem obdivu návštěv i sousedů? Není divu, dřevo je přírodní materiál úžasného vzhledu, který však vyžaduje pravidelnou údržbu a po nějakém čase i větší zásah – renovaci. Plot vždy nemusí dosloužit a být vyměněn za nový. Pokud provedete renovaci odpovídajícím způsobem, bude váš pozemek chránit ještě dlouhá léta. Renovace se provádí přibližně každých tři až pět let. Obnova nemusí být nijak složitá a ani nákladná, když víte, jak na to. Jak se tedy správně renovuje plot?

 

Kdy a zda se do renovace pustit

Základem všeho je důkladná kontrola stavu plotu a rozhodnutí, zda se renovace vyplatí. Podle čeho poznat, zda nebudou náklady na tuto činnost zbytečné? Zaměřte se na sloupky. Betonové sloupky se nesmějí rozpadat a ztrácet stabilitu, kovové by neměly být příliš poničené korozí. V takovém případě by nemělo smysl je opravovat. Dřevěné laťky se dají vyměnit i renovovat, celková životnost plotu se tak může prodloužit až o deset let. Nejdříve odstraňte uhnilé laťky a plotovky. Ty bude potřeba vyměnit za nové. Původním dřevěným částem, které jsou v pořádku, věnujte patřičnou péči. Jak tedy s dřevěným plotem dále postupovat?

 

Promyslete si celkový plán prací

Stanovte si optimální postup prací vhodný pro vaši situaci. Obecně by plán měl vypadat takto:

  • vyberte laky, lazury a barvy podle druhu a stavu dřeva a podle umístění plotu a podnebních podmínek v místě
  • zvolte nejlepší možnost aplikace nátěru a pořiďte si patřičné pomůcky pro nanášení
  • plot, který budete natírat, důkladně prohlédněte a zhodnoťte jeho celkový stav
  • zajistěte si pohodlný přístup ke všem částem plotu a zamezte znečištění okolí
  • odstraňte staré nátěry, případně i řasy a mechy, proveďte přebroušení
  • proveďte základní ošetření – impregnací na dřevo a nátěry proti škůdcům
  • pokud je to nutné, odmastěte podklad
  • podle podkladu a materiálu udělejte jeden nebo dva základní nátěry
  • proveďte krycí nátěr
  • ukliďte použité prostředky a nástroje a okolí plotu

Pracovní postup si samozřejmě upravíte podle vlastních podmínek, záleží na druhu dřeva, výchozím stavu, zvolených lazurách a barvách a podobně.

 

Zaměřte se na povrch a jeho přípravu

Jako každý materiál, i dřevo je před renovací nutno zbavit nečistot a odstranit starý nátěr, především lazury, které mohou být i v několika olupujících se vrstvách. K tomu lze použít brusný papír nebo brusku, horkovzdušnou pistoli, hoblík či zvolit chemickou cestu. Chemikálie musí nějakou dobu působit, aby starý nátěr rozpustila. Zbytky se setřou pomocí špachtle. Dřevěné latě je pak potřeba ještě jednou obrousit. Péče věnovaná přípravě se mnohonásobně vyplatí. Nový nátěr krásně přilne a zaručí vám krásný vzhled plotu na dlouhou dobu. Povrch, který nebyl před renovací upraven a očištěn, znehodnotí následující práce. I sebekvalitnější barva nebo lazura se bude chovat nestandardně, olupovat se, a všechna vynaložená námaha i finance přijdou nazmar.

 

U nátěru dodržte postup

Každému nátěru dřevěného plotu musí předcházet ošetření proti škůdcům. To se provádí impregnací, po níž teprve následuje samotný nátěr lazurou. Můžete přidat i fungicidní prostředky, které budou dřevo chránit před houbami a plísněmi. Proč se používají právě lazury na dřevo? Syntetická lazura vytvoří tenkou vrstvu, která je mnohem odolnější než obvyklý nátěr. Ten bývá většinou ředitelný vodou, a tudíž není tak trvalý. Lazura navíc zvýrazní přirozenou barvu a kresbu dřeva. Nátěr pak nepraská a neloupe se. Po lazuře se nanese lazurovací lak, kterým se dosáhne požadovaného odstínu. Pokud byste chtěli jinou barvu než původní dřevo, třeba pro sladění barvy plotu se stavbami v okolí, vyberte si některou z barev na dřevo.

 

Jak vybrat barvu pro renovaci plotu

Jestliže si chcete vybrat vlastní barvu, budete volit barvy na dřevo buď syntetické, nebo ředitelné vodou. Vycházejte z vlastních zkušeností nebo si nechte poradit odborníky. Syntetická barva je lépe přilnavá, s vodou ředitelnými barvami je práce jednodušší. Většinou se provádějí tři vrstvy nátěru po 24 hodinách, nátěr by měl být řidší. Počítejte s tím, že se skryje původní kresba dřeva, povrch bude jednolitý a jednotné barvy. Povrch je uzavřený a hladký, neusazují se na něm tak intenzivně nečistoty a snadno se udržuje. Pokud si svou volbou nejste jisti, prodejci barev vám rádi pomohou.