Jaký plot se hodí k vašemu domu?

V dnešní době je těžké se zorientovat v široké nabídce plotů – množství materiálů, barev a povrchových úprav moderních plotů a bran je vskutku ohromné. Ke každému domu se ale hodí něco jiného. Proto s výběrem nespěchejte a inspirujte se v našem článku.

 

Pro milovníky klasiky – kov a dřevo

Mnoho lidí při výběru plotu vyhledává nadčasovou klasiku. Kovový plot před domem se obzvláště hodí pro historické vily. Moderní kovový plot s uměleckými prvky skvěle doplní i design novostavby a působí luxusně.

Jestli chcete zachovat rustikální styl staršího domu na venkově, zvolte dřevěný plot.

K romantickému domu na venkově jednoznačně patří dřevěný plot

 

I když je potřeba tyto ploty alespoň jednou ročně natírat, milovníky klasiky to neodradí. Koneckonců, natírání plotu k venkovskému stylu života patří.

 

Trend pro novostavby – ploty z tahokovu

U mnohých novostaveb dnes uvidíte moderní ploty z tahokovu. Tento materiál je vyráběn z plechových desek, které jsou posléze strojově perforované. Oka můžou mít různou velikost, a tedy i průhlednost.

Tento typ plotu se hodí především k funkcionalistickým novostavbám, kde podtrhne jejich minimalizmus.

Jsou ale věci, na které si musíte dát v případě plotu z tahokovu pozor.

Jestli chcete mít na zahradě větší soukromí, vybírejte ploty z tahokovu s maximální průhledností 15 procent. Vyšší procento má již podobnou průhlednost, jako třeba pletivo.

Co se údržby týče, jde samozřejmě o náročnější materiál, ale při dodržování určitých zásad vám mnoho starostí neudělá.

Jelikož členitost povrchu komplikuje natírání barvou a protikorozní péči, rozhodně vybírejte pouze ploty, které jsou již z výroby pozinkované a natřené odolnou barvou na kov. Vyhnete se tak opadávání nátěru a rzi – a posléze nesnadné údržbě.

Členitá struktura plotu z tahokovu znesnadňuje údržbu. Vybírejte proto pouze ty nejkvalitnější.

 

U plotů z tahokovu dbejte na výběr kvalitního dodavatele, který dodržuje správný výrobní proces – k pozinkování materiálu musí dojít až po perforaci.

Když se perforuje již pozinkovaný plech, dochází k brzké korozi hran otvorů, které nejsou nijak ošetřené.

 

Hliníkové ploty jako univerzální řešení

Moderní hliníkové ploty kombinují výhody všech výše zmíněných druhů plotů – v oblasti funkčnosti, údržby i designu. Hodí se do staré i nové zástavby, na venkov i do města, a také k dřevostavbám.

Díky odolnému materiálu a povrchové úpravě vám vydrží opravdu celý život a nezmění svůj vzhled. Metoda vypalování práškové barvy je ta nejstálejší, a proto se nemusíte bát, že pod vlivem počasí bude váš plot postupně měnit odstín.

Hliníkový plot bez problémů odolá všem vlivům počasí. Zdroj: novavisio.cz

 

Hladký a lehce přístupný povrch vám usnadní pečlivé omytí a dodatečný nátěr, pakliže se rozhodnete třeba pro změnu barvy plotu.

Možnosti designu hliníkových plotů jsou prakticky neomezené, a proto si vybere každý. Vyrábí se z klasických hliníkových profilů, anebo z moderních lamel. Průhlednost si zvolíte nastavením rozestupu profilů, případně i nakloněním lamel.

Míru průhlednosti hliníkového plotu si určujete sami. Zdroj: novavisio.cz

 

Barevné provedení je možné prakticky ve všech odstínech. Nejoblíbenější jsou různé odstíny šedé a antracitové barvy. Mnoho lidí ale poptává i imitaci dřeva. Ti kreativnější volí třeba i imitaci tygří kůže. Fantazii a individuálnímu vkusu se v případě hliníkových plotů žádné meze nekladou.

Bílé hliníkové ploty působí velmi přirozeně. Zdroj: novavisio.cz

 

Ve fotogalerii výrobce plotů, společnosti Novavisio, si můžete prohlédnout nejzajímavější realizace moderních hliníkových plotů.

 

Jakým plotům se vyhnout

Betonové a pletivové ploty dnes už uvidíte málokde. Pletivo neochrání majetek a nezajistí vám ani soukromí. Je tedy vhodné spíše na zahradu či chalupu, pakliže tam nemáte žádné drahé vybavení, které by lákalo zloděje.

Pletivo vás před zloději neochrání

 

Přesným opakem je masivní betonový plot, přes který neprolítne ani muška, ale který působí nevzhledně. V dnešní době existuje jednoznačný trend otevřenosti, vzdušnosti a světlosti interiérů i exteriérů. Betonový plot okolo domu vám pobyt na zahradě rozhodně nezpříjemní a neprospěje ani zeleni.

Jestli váš pozemek hraničí s rušnou silnicí, může betonový plot částečně vyřešit problém s hlukem a prachem. Není ale důvod obehnat betonovým plotem celý pozemek – stačí ho postavit na problematickou stranu.

Mnoho lidí při hledání nejlevnějších možností narazí na plastové ploty. U těch je pořizovací cena skutečně nízká, ale musíte počítat s brzkou výměnou či opravou plotu. Ty nejlevnější navíc působí opravdu nevkusně a mají mnoho povrchových vad.


TAG