Japonský topol na zahradě

Už jste někdy slyšeli o japonském topolu, který se dostává do stále většího popředí zájmu širší veřejnosti? Elektrika je drahá, plyn taktéž a klasické dřevo neustále podražuje. Obchodníci moc dobře vědí, že se žádná domácnost bez tepelného zdroje neobejde, proto své ceny donekonečna šponují a uživatele talčí na samí pokraj únosnosti. Naštěstí japonské topoly představují dokonalou alternativu ke všem výše zmíněným zdrojům vytápění. Tato dřevina vyniká v rychlém nárůstu, za pouhé tři roky doroste do výšky 8 metrů a navíc poskytuje maximální výhřevnost. Jak se japonské topoly sází?

Jak se sází japonské topoly

Pokud se rozhodnete pěstovat japonské topoly na svém pozemku, určitě jim pro to vymezte oblast s dostatkem slunečního záření. Japonská rychlerostoucí dřevina doslova vyžaduje pravidelnou vláhu a světlo. Jen za těchto předpokladů vám během tří let vyroste až k 8 metrům a budou připravené ke sklizni.

Příprava pozemku sebou nepřináší žádné speciální úpravy. Na podzim vytvoříte hlubokou orbu, pokud se rozhodnete pro sadbu na travnatých porostech, ošetřete místo chemickým odplevelením. Na jaře jen zarovnáte povrch půdy a vše je připravené.

Sklizeň japonských topolů

Japonské topoly rostou 3 roky, pokud si však chcete sklizeň ponechat na další sezónu, o jednu můžete klidně přetáhnout. Vyvrácené stromy se jednoduše nechají na zemi vyschnout, ale rovněž je můžete okamžitě zpracovat na štěpku nebo polínka.

V případě, že plánujete i další sadbu, nemusíte již dřevinu sázet – sama obrazí. Sklizeň si ponechte na zimní měsíce, kdy se vám bude i lépe pracovat s mechanizací. Na stejném místě se dá japonský topol sázet až 25 let , následně klesá rehabilita plantáže pod efektivní hodnotu. Plantáž se dá velice jednoduše zlikvidovat pařezovou frézou.