Oživení trávníku po zimním spánku

A je to opět tady, po dramaticky mrazivém konci zimy přichází čas probouzení přírody. Ač se to dnes může zdát jako sci-fi, bílá peřina ustoupí a odkryje zpočátku něco nepříliš hezkého. Ne, nehovoříme tu jen o psích hromádkách, které byly po mnoho týdnů skryty zrakům kolemjdoucích, nýbrž o samotném trávníku, jenž dostává pravidelně každou zimu pořádně zabrat. To, co uvidíme bezprostředně po oblevě, nás tedy může pořádně vyděsit, ovšem není třeba propadat panice. Stačí probouzejícímu se trávníku trochu pomoci a za pár týdnů se můžete těšit z ukázkového pažitu. Co se tedy vyplatí nepodcenit? To prozradí Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.

Začínáme na suchu
Počkejte, až zima skutečně skončí, roztaje poslední sníh a trávník už bude suchý. Až teď je totiž čas na jeho očistu – shrabání větviček a listí z minulého roku, případně staré suché trávy. Pokud do trávníku budete zasahovat dříve, může to na něm nechat nenapravitelné stopy.

Přistřihnutí „křídel“

jarni pece_o_travnik_foto_briggsstratton 1

Výhodou trav určených pro zahradní trávníky je to, že se de facto jedná o plevele, které dobře odolávají i extrémnějším povětrnostním vlivům, takže není zase tak jednoduché je zcela zničit. To však neznamená, že se nepříznivé podmínky neprojeví na jejich vzhledu. Proto by měla jarní kúra začínat s co nejkratším sestřihem.

Starý trávník je třeba zastřihnout už nyní. „Pokud jste jej nezkracovali už na podzim, je dobré ho posekat zhruba na 3 cm. Na sekačkách není problem délku sekaného trávníku nastavit,“ radí Radovan Bureš. Nezapomeňte pak posekanou trávu shrabat, aby nezačala plesnivět. Trávník se pak lépe provzdušňuje, což mu prospěje a případným mechům uškodí.

 

Resuscitace vertikulátorem
Aby mohl trávník znovu dýchat, je třeba jej vertikulovat, tedy provzdušnit. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořeny, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra – travní plsť – brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňujte ideálně pomocí vertikulátoru – jak doporučuje Radovan Bureš – je to pohodlné a rychlé. „Vertikulátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat.“ Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez průblému vyrůstat nová stébla trávy.

travnik foto_briggsstratton

Výsev
Pokud je to zapotřebí a na trávníku se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Nejdříve však místo prohrábněte a půdu smíchejte s pískem. Pak teprve sejte, následně prostor uválejte travním válcem a zalijte. Pokud však chcete zasít zcela nový trávník, musíte terén nejdříve předpřipravit – odstranit kameny i plevel a zarovnat terén. „Případně do půdy přidejte rašelinu či hnojivo, aby se trávníku dařilo. Ovšem pozor na dávkování,“ varuje Bureš. Při nedodržení koncentrace můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho. Většinou Podle Bureše trávníku většinou bohatě stačí živiny obsažené v půde. Výběr osiva je pak už na vás, ovšem obecně se doporučuje nakupovat raději u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné, odolné odrůdy. Samotné setí pak můžete provádět buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8° C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Pravidelná sprcha
Ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o stávající, pamatujte na závlahu. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo doklíčit. Zavlažujte však rovnoměrně, aby z vašeho trávníku nevznikl rybník.
Až se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 cm, můžete se na něj poprvé vrhnout i se sekačkou. „Nejdříve jej zkraťe zhruba o třetinu délky, asi na 5-7 cm. K tomu je vhodné použít rotační sekačku, která umožňuje nastavení výšky sečení,“ doplňuje Bureš. Pokud není trávník příliš hustý, nebo se na něm vyskytují prázdná místa, můžete ho v této fázi ještě dosít. Nechte jej opět dostatečně dorůst a pak už sečte dle libosti. Při sečení je důležitá ostrost nožů, která zaručuje skutečně sestřižení a ne vyškubání choulostivého trávníku. Neustálým odstraňováním špiček stébel totiž trávník zhouste a vytvoří tak vysněný zelený koberec. Účelné je podle Bureše používat sekačku se záchytným košem, díky němuž získáte materiál do kompostu, který pak můžete opět použít jako hnojivo trávníku.

briggs stratton_copy

Briggs&Stratton