Pálené tašky versus plechové? Jednoznačně plechové!

Sháníte krytinu, která by moc nezatěžovala krovy? Zvažte plechovou. Je lehká, odolná a obzvláště zvolíteli správný materiál, budete ji mít na doživotí!

Ještě před pár lety byl trh se střešními krytinami omezený víceméně jen buď na pálené, nebo betonové tašky. My je máme na chalupě. A momentálně válčíme s mechem. Ten si na plechových střechách ani neškrtne.

 

Tašky? Už nikdy!

Pokládku střechy na naší chalupě mám dodnes v živé paměti, byť k ní došlo už před více než dvaceti lety. Zpětně o ní mohu říci snad jen to, že neprobíhala zcela bez problémů. Tašky nebyly zrovna levné. K tomu byly těžké a křehké zároveň. Problematické bylo samotné jejich dopravení na místo pokládky. K tomu bylo zapotřebí je na některých místech precizně řezat. Zkrátka nic pro stavebníky, již jsou zvyklí na současné lehké střešní krytiny.

 

Plechová střecha i po letech jako nová

Pokrývačům, kteří nám střechu tenkrát pokládali, jsem rozhodně nezáviděla. A svým způsobem jsem je obdivovala. V té době jsme se zařekli, že tašky už na dům nikdy dávat nebudeme. A slovo jsme dodrželi. Nedávno jsme rekonstruovali stodolu a krytinu zvolili plechovou, byť ve tvaru tašek. Pokládka byla naprosto bezproblémová a i po několika letech vypadá jako nová. A vám proto doporučuji to samé.

 

Lehká a odolná

Plechová střecha je v současné době jasnou volbou, a to z mnoha důvodů. Je lehká a odolná. Poradí si se silným větrem stejně tak i s masou sněhu. Nízkou váhu krytiny pak ocení především ti, již střechu pokládají. Snadno se s ní zkrátka manipuluje, a to jak při dopravě, tak při samotné montáži, jež je je ve výsledku v porovnání s pokládkou jiných krytin velmi rychlá.

 

Není plech jako plech

Ovšem pozor! Není samozřejmě plechová střecha jako plechová střecha. Například plechové falcové krytiny můžete mít z různých materiálů, ať již se jedná o plech hliníkový, pozinkovaný, aluzinkový, ocelový, měděný, titanzinkový, olověný, pocínovaný, poplastovaný či mosazný. A samozřejmě je otázkou jaký zvolit. V žádném případě se nevyplácí řídit se pouze cenou. Na tu nahlížejte v širším kontextu.

 

Měď, pozink či ocelový plech?

Zřejmě jste si všimli, že střechy kostelů, věží, chrámů a historických staveb většinou bývají měděné. Měď se snadno zpracovává a dobře odolává korozi. Je ovšem velmi drahá. Levnější rozhodně je pozinkovaný plech. Ten ovšem budete muset pravidelně natírat. A kdo by chtěl rok co rok běhat po střeše, že?

 

Hliníková střecha jednoznačně vede

Vezmeme-li v potaz vlastnosti jednotlivých plechových materiálů versus jejich cena, na plné čáře nám vítězí střecha hliníková. Je sice o něco dražší než jiné plechové krytiny, ale to, zač si připlácíte, je kvalita. A budoucí bezstarostnost. Spočítáte-li si veškeré finanční prostředky, jež byste byli nuceni vynaložit za pravidelné nátěry například pozinkové střechy, hliníková střecha vás ve výsledku vyjde levněji.

 

Aby i vaše střecha po letech byla jako nová

Hliníková střecha například nevyžaduje téměř žádnou údržbu, před výkyvy počasí je totiž chráněna silnou oxidační vrstvou. K tomu se vyznačují maximální odolností vůči korozi i dlouhou životností. A na pohled velmi dobře vypadá.

 

Pečlivě vybírejte i výrobce!

V hledáčku vašeho zájmu by ale neměl být jenom samotný materiál jako takový, ale i jeho dodavatel a výrobce. Jedněmi z vůbec nejkvalitnějších hliníkových střešních krytin trh už od roku 1946 zásobuje přední společnost Prefa. Ukázku její práce můžete vidět například v jednom z dílů legendárních bondovek se Seanem Connerym v hlavní roli. Vybavujete si pasáž z horského střediska Schilthorn? Jejím výrobcem byla právě Prefa! Tato střecha mimochodem objekt chrání dodnes. A stále vypadá jako nová. Další důkazy životnosti hliníkových střech, myslím, nejsou nutné. Nemyslíte?