Přidejte ke svým rostlinám Zeolit –pomůže jim to

Dnes už se asi nikdo neřídí při zahradničení knihou Karla Čapka Zahradníkův rok. Pokrok nezastavíte – a i v pěstování rostlin se objevují nové trendy, postupy, materiály. Příkladem může být známá netkaná textilie, dříve horká novinka, dneska naprosto běžný prostředek zahrádkáře.

Obdobná budoucnost čeká za pár let i na současnou novinku – Zeolit. Proto bychom vás chtěli na ní upozornit.  Zbystřit by nyní měly všechny ženy (ale i muži), které nyní na jaře přesazují pokojové květiny a osazují truhlíky a záhonky. Zeolit je velmi vhodným substrátem pro všechny pokojové i venkovní rostliny. Je netoxický, nealergický. Účinně reguluje hospodaření se živinami.
Všeobecně je Zeolit prvohorní kámen. V průběhu milionů let se vytvořil minerál s výjimečnými vlastnostmi díky své krystalické struktuře. Dalo by se říci, že Zeolit je jakousi přírodní dezinfekcí. Využívá se jak v průmyslu, tak v domácnostech.

Zeolit – nový produkt pro zahrádkáře
Pro zahradní účely je nejvhodnější si Zeolit koupit jako přírodní minerální substrát vhodný pro všechny druhy pokojových i venkovních rostlin. Má celou řadu pozitivních vlastností na růst rostlin –  optimalizuje vodní režim v půdě, zabraňuje jejímu vysušování a tudíž zabraňuje ztvrdnutí půdy a umožňuje méně časté zalévání. Dále zlepšuje a zabezpečuje rovnoměrné přijímání živin a stopových prvků rostlinami, zabraňuje tvorbě plísní a parazitů a pohlcuje pachy z místnosti. A též je to estetický přírodní dekorační prvek, který může zcela nahradit zeminu.

   

   

Zeolit se dá použít i přímo do záhonů, kde má funkci zadržet vodu a hnojiva a ty pak tyto, dle potřeby, uvolňovat rostlinkám a  proto nedochází k výkyvům sucha a  k přehnojení. Používá se cca 2 až 4 kg na 1 m2 – frakce 1-2,5 mm, 2,5 – 5 mm, 4-8 mm,

Zeolit doporučujeme kombinovat s užitečnými bakterie a to především se přípravkem OxyGreen, což jsou užitečné bakterie, které jsou naočkovány na nejjemnějším Zeolitu a přidávají se do zálivky cca 2 ročně.

OxyGreen – biologický zúrodňovač půdy
Přípravek je určen pro pokojové a venkovní květiny a rostliny v květináčích a truhlících. OxyGreen dodává zemině aktivní půdní mikroflóru v podobě přírodních bakterií, které zpřístupňují živinám cestu ke kořenům a maximalizuje jejich využití. Přirozeně reguluje a zadržuje vlhkost, odlehčuje a provzdušňuje půdu, zamezují tvorbě plísní, hub a mechu, redukuje tvorbu minerálních výkvětů. Současně prodlužuje dobu vegetace rostlin a zúrodňuje substrát v době vegetačního klidu pokojových rostlin. A též eliminuje světlé povlaky, tvořící se na povrchu půd.
Dávkování: 2x ročně, vždy na jaře a na podzim aplikujte 1 kávovou lžičku pro středně velký květináč a 2 kávové lžičky pro venkovní truhlík. Uvedené množství buďto vmícháme do zálivky, či zapravíme do půdy při kypření nebo přesazování.

Zeolit – širší použití
Zeolit je produkt určený též jako podkladový materiál pro tvorbu trávníků, hřišť, sportovišť a tvorbě golfových hřišť – greenů.  Zlepšuje retenci vody v půdě a snižuje vyplavování živin, • snižuje spotřebu hnojení (usazování dusičnanů), podporuje růst a tvorbu kořenového systému rostlin,  zlepšuje iono-výměnu v půdě a její pH.
K zúrodnění trávníku  a provzdušnění doporučujeme přidat frakci 0,5,-1 mm, 1-2,5 mm v množství cca 2 kg na 1 m2.

Když Zeolit, tak kvalitní
Zeolit dodávaný společností SUBIO – EKO je nejčistší a tím pádem má nejvyšší účinnost. Právě probíhá jarní akce, kdy je Zeolit zlevněn z původních 20,-Kč/kg na 15,- Kč/kg

www.subio.cz

tel: 605 254 826, 732 277 264,  596 634 677; e-mail: subio@subio.cz