Chybí vám denní světlo? Přiveďte si ho světlovodem

Nedostatek denního světla na člověka působí velmi negativně a ovlivňuje jeho náladu. Když zasvítí sluníčko, alespoň na chvíli jdeme na procházku nebo si dáme na terase kávu, abychom si ho užili. Přicházející podzim a krátké dny ale se světlem šetří a tak bychom alespoň doma měli využít možnosti, jak si ho užít víc.

Na mnoha místech domu často nemáme okna a světlo zajišťuje pouze umělé osvětlení. Což stojí peníze za energie a náladu nám rozhodně nepřidá. Do míst, kde stavební dispozice neumožňují instalovat okno, si ale denní světlo můžete přivést jiným způsobem, světlovodem. Nejen do chodby, haly nebo na schodiště, ale i do koupelny nebo tmavého rohu kuchyně či obýváku. Světlovod je tubus se světloodrážejícím materiálem uvnitř, který se instaluje ze střechy nebo zdi domu a vede tak denní světlo. Na venkovní straně je spojen s kopulí, která světlo střádá a násobí, a v místnosti se pak o jeho rozptýlení stará stropní difuzér. Ten si můžete vybrat z mnoha druhů a tvarů tak, aby pasoval do celkového designu interiéru.

Stavební úpravy jsou mnohem méně náročné, než kdybyste se chystali probourat okno. Světlovody Solatube mají různé průměry a díky kolenům a dalším komponentům je možné nedržet se jen rovného tvaru tubusu, ale zahnout ho až o 90 stupňů. Umístění kopule je nejlepší na slunečné straně střechy, Montáž není nijak složitá, přesto je lepší ji svěřit odborníkům. Ti kromě samotné montáže dokáží posoudit i dispozice domu, navrhnout nejlepší řešení i poradit s výběrem nejlepšího typu.

Světlovod musí být vzduchotěsně uzavřen a pečlivě izolován, aby se zabránilo problémům v budoucnu. Nekvalitně udělaná montáž se vám tak může později připomenout zatékáním podél světlovodu, přehříváním místnosti v létě a naopak unikáním tepla v zimě nebo zanesením prachu a nečistot do tubusu a tím snížení odrazivosti světla. Je vhodné vybírat opravdu profesionální firmu, které světlovody živí a mají s nimi mnohaleté zkušenosti. Na produkty Solatube je poskytována záruka 20 let a na montáž 10 let. Po instalaci může světlovod hned vést světlo k vám domů a je téměř bezúdržbový, vy si tak můžete jen užívat světlo a čerpat z něj energii a dobrou náladu.