Houpání je skvělý letní odpočinek

Déšť a zataženou oblohu snad již brzy vystřídá slunečné počasí a příchod léta. Na zahradách domů i chat tak budeme trávit mnohem více času, nesmíme ale zapomenout na odpočinek. Zkuste to v houpací síti.

Možná si ještě dokážete vybavit pocit z dětství, když jste se houpali v zavěšené síti u babičky na prázdninách nebo třeba jen v houpačce. Houpání odbourává stres a dobíjí energii, proto bychom se mu ani v dospělosti neměli vyhýbat. Houpací sítě nabízí pohodlí a skvělý způsob, jak si odpočinout po náročném dni. Hamaku, jak se síti také říká, používali Indiáni jako pohodlné místo pro spánek i ochranu před hady. Později tento nápad převzali také kolonisté ze Španělska a Portugalska, kteří v nich spali během plavby lodí.

Dříve u nás byly časté houpačky z provazů, i odtud se zažil název houpací sítě. Dnes už jsou hamaky vyráběné z látky, která se nikde nezařezává a netlačí jako provazy, ležení je tak příjemné a pohodlné. Kromě relaxace mají houpací sítě také kladný vliv i na naše zdraví. Přirozená, lehce schoulená poloha nám dává pocit bezpečí při lenošení nebo četbě knihy. Páteř je na všech místech podepřená, tlak na svaly je rozložen po celé délce těla, a tak si ulevíme i od bolavých zad a namožených svalů. Nechat se jemným pohupováním ukolébat ke krátkému spánku nám může dobít více energie, než bychom čekali.

Na zahradě máme samozřejmě mnoho práce, staráme se o květiny i zeleninu, péči si zaslouží i ovocné stromy a okrasné keře, stále je co dělat. Přesto bychom si měli najít čas na odpočinek, ať už ono uklidňující houpání nebo třeba posezení s přáteli u večerního grilování. Nejen prací živ je člověk, jak by pravil klasik, myslet musíme i na volný čas.

Zahrada by pro nás měla být místem, kde se cítíme dobře a kde trávíme svůj čas proto, že chceme a ne proto, že musíme. Jen tak si dokážeme užít každý okamžik, který na ní strávíme.