Jakou podlahovou krytinu vybrat do dětského pokoje?

 

Chcete zrekonstruovat dětský pokoj a nevíte, jaký materiál podlahové krytiny zvolit? Jaká podlaha by skloubila praktičnost, lehkou údržbu i vzhled? Jako velice vhodný materiál se nabízí právě vinyl. Při výběru podlahové krytiny postupujte opravdu svědomitě, přece jen podlaha je pro každé menší dítě středobodem dětského pokoje.

Charakteristika vinylové podlahy

Vinylová podlaha je druhem podlahové krytiny, který je vyroben z PVC neboli polyvinylchloridu. Její spodní část se většinou skládá ze spodní zvukotěsné vrstvy, speciální folie se vzorem, z nášlapné vrstvy a z odolné vrstvy z polyuretanu.

Vlastnosti vinylu

Vinylové podlahy mají řadu předností. Jednou z nich jsou dobré zvukově izolační vlastnosti. To znamená, že podlaha dokáže perfektně tlumit zvuk. Další důležitou předností je jejich praktičnost – výběrně se udržují, jsou odolné, nevadí jim voda ani hrubší zacházení.

Výhody vinylových podlah:

  • vysoká odolnost a stálost
  • dlouhá životnost
  • snadná údržba
  • protiskluzový povrch
  • věrohodná imitace různých materiálů
  • cena

Odolnost vinylové podlahy

Na zemi tráví děti velkou část dne – hrají si na ní, dívají se na pohádky či dokonce mlsají. Je tedy dost pravděpodobné, že se občas něco rozsype či vylije. Na rozdíl od koberce, ze kterého těžko budete odstraňovat skvrny, jsou vinylové podlahy ideální. Při takovýchto nehodách vše snadno a rychle odstraníte a na podlaze to nezanechá žádné škody.

Kombinace vinylu a podlahového topení

Vinylové podlahy mají obecně nízký tepelný odpor, to značená, že je lze zkombinovat s podlahovým vytápěním. Mezi přední výhodu vinylových podlah se řadí fakt, že i když podlahové vytápění není zapnutí, podlaha je stále díky složení materiálu teplejší a tedy velice příjemná.

Pokládka vinylové podlahy

Položení vinylové podlahy je snadné. Vinylové dílce se kladou na zem těsně vedle sebe, že mezi nimi není téměř žádná spára. Na první pohled tedy vypadají, jako by podlaha byla z jednoho kusu. Vinylová podlaha se pokládá na suchý a rovný povrch při teplotě kolem 18 až 25 ºC.

Na co si dát u vinylu pozor?

U vinylu je jednou z důležitých vlastností její rozpínání. Při výběru tedy důkladně čtěte technické listy a vybírejte z podlah s co nejnižší roztažností. Před pokládkou nechte vinylovou podlahu v místnosti, ve které se bude pokládat. Podlahu zde nechte v horizontální poloze alespoň 24 hodin před jejím položením.

U pokládky dodržujte přesný postup i doporučenou teplotu. V případě nižší teploty může dojít k přemrznutí, což může narušit molekulární stavbu podlahy a tím dojde ke snížení odolnosti.

Kde koupit vinylové podlahy?

Výběr vinylové podlahy není jednoduchý, ale je důležité být pečlivý. Je proto vhodné nepostupovat zcela samostatně a nejlépe využít služby odborníka, jenž pomůže s výběrem vinylové podlahy. Plzeň, Praha, Brno a další velká města jsou sídlem řady specialistů, kteří poradí, jaká podlaha bude nejlépe odpovídat požadavkům interiéru i velikosti rozpočtu.