Látkové stínění – řešení pro komfort i estetiku budov

Sklo je „vyvoleným“ stavebním materiálem dneška. Jeho jednoznačným benefitem je přísun denního světla a jakýsi komfort uživatelů při kontaktu s vnějším světem. Velké prosklené plochy se však zároveň stávají snadným zdrojem přehřátí a úporného ozáření interiérů.

 

Nezbytným řešením pro zachování komfortu uživatelů budov je přidání účinné sluneční ochrany,která zabrání dopadu slunečního záření na skleněné plochy, jejich zahřátí a průniku tepla do místností.

 

 

Dlouhou dobu se upřednostňovaly hliníkové sluneční clony. Ty byly populární v době, kdy průmysl ještě nepokročil tak daleko, aby nabídl velmi funkční textilní ochranu před negativními vlivy slunečního záření. Dnešní technické tkaniny mají daleko lepší funkci při ochraně budov před teplotními výkyvy při zachování skvělého poměru průniku denního světla a výhledu z budov ven. Žádná celohliníková exteriérová ochrana neumí nabídnout doplněk k záměrům architektů a developerů při výstavbě prosklených budov, které neuzavírají jejich uživatele do tmavých kobek kanceláří a zasedacích prostor.

 

Technické tkaniny totiž umožňují nejen regulovaný průnik denního světla a výhled ven, ale zároveň dokáží díky svým technickým vlastnostem odblokovat – v závislosti na typu tkaniny – až 96 % negativního slunečního záření. Tato ochrana je navíc pasivní, minimalizující využívání umělého světla a/nebo klimatizace, které jsou společně zodpovědné za více než 40 % emisí oxidu uhličitého. V dnešní době, kdy je úspora energií tématem číslo 1 a energetická náročnost budov se stává součástí legislativy, je racionální přístup ke sluneční ochraně více než žádoucí. Stínicí technika už není jen estetickým doplňkem, ale je nedílnou součástí architektonických a developerských studií.

 

            schéma mermet I                                schéma mermet II se zastíněním

 

 

Široce využívaná pasivní sluneční ochrana v podobě předokenních textilních rolet nám umožní dosáhnout významných úspor v oblasti spotřeby energie. V létě může teplota v místnostech budov s více než 50 % prosklených fasád stoupnout až o 15 Co nad venkovní teplotu. Pouhou instalací předokenních textilních rolet můžeme tuto teplotu snížit o 15 Co a tak omezit potřebu klimatizace.

Naopak v zimě zabrání tyto stejné rolety úniku tepla a tak snižují spotřebu energie potřebné na vytápění budov.

 

Technické tkaniny se vyznačují i jinými vlastnostmi, které ocení uživatelé moderních budov:

 

  • ochrana před přímým ozářením, což ocení všichni, kteří pracují s počítači a dalšími typy obrazovek
  • skutečná průhlednost – zatímco hliníková předokenní roleta zcela zatemní místnost, s textilní roletou si stále zachováte pocit otevřenosti a prostoru
  • odolnost vůči teplotním výkyvům
  • ochrana před UV zářením, které způsobuje vyblednutí textilií v interiéru, nábytku, obrazů a výmalby
  • vlastnosti technických tkanin v oblasti sluneční ochrany odpovídají nárokům normy EN 14501 a jejímu českému ekvivalentu ČSN EN 14501 Clony a okenice – Tepelná a zraková pohoda. – snížení spotřeby klimatizace až o 30%
  • vytvoření příznivého klima v místnostech
  • ochrana před hmyzem
  • vysoká estetická kvalita – technické tkaniny se dnes vyrábějí v moderních dezénech, které si nezavdají s klasickými tkanými látkami

 

Moderními budovami nemyslíme pouze kancelářské budovy. Sklo je přece oblíbeným architektonickým prvkem i v rezidenčním bydlení. Stačí se podívat na realizace architektonických studií, abychom si uvědomili, že sklo a jeho skvělé vlastnosti v prosvětlení interiérů, ve vytvoření iluze volného prostoru a v umožnění co největšího kontaktu s okolním prostředím, jsou nedocenitelné. Tyto unikátní vlastnosti a přednosti skla je však třeba chránit, aby se nestaly nevýhodou a nepřinesly uživatelům spíše problémy a trápení.

 

Ivana Střílková, MBA

Spolumajitelka firmy Bohemiaflex CS, s.r.o.

Bohemiaflex CS – komplexní protisluneční řešení