Malujeme, natíráme a lakujeme. Jak na to a co si pořídit?

Krásný interiér i vnější prostory domu hodně závisí na tom, jestli zvolíme správnou barvu či lak. Při těchto úpravách je důležité dodržovat několik pravidel a vybírat odpovídající prostředky. Jak je to s barevnými nátěry a na co se soustředit při lakování různých materiálů? S tím vám poradíme v tomto článku.

 

Barevná fasáda

Barevnost a celkové provedení fasády hodně vypovídá o zručnosti řemeslníka. Můžete dosáhnout naprosto perfektního výsledku, ale také se vám může stát, že to dopadne nepříliš dobře. Důležité je vybírat kvalitní fasádní barvy a dodržet postup práce. V první řadě je klíčové upravit si podkladový povrch, na který budeme nanášet barvu na fasádu. U novostaveb tento problém nebývá, ale u starších domů si dáme pozor na přítomnost mechů, řas či sinic. Ty musíme důkladně očistit a omítku ideálně ošetřit proti jejich dalším výskytu. Podklad musí i dobře držet, k čemuž se používá podkladový penetrační nátěr. Zároveň slouží i jako hydrofobní složka pro prodloužení životnosti a zvýšení přídržnosti dalších nátěrů.

img543cf68ac3f2e

Interiérové barvy

Manipulace s barvami určenými pro použití v interiéru většinou nebývá složitá. Základ spočívá v tom, že si zvolíme interiérové barvy podle toho, jaké povrch chceme natírat. Rozdíl následně může spočívat i v tom, jestli se jedná o barvu ředitelnou vodou, či jestli je zapotřebí ředidlo. Před samotným nanášením vrchní vrstvy interiérové barvy opět dbáme na to, aby byl podklad maximálně čistý a soudržný. Pokud se jedná o první nátěr na nový podklad, je dobré ošetřit ho přípravky proti plísním. To nabízí některé podkladové barvy. Na vrchní vrstvu typicky přichází barva s naším požadovaným odstínem. Nanášíme ji pokud možno rovnoměrně. Pro větší krycí efekt je možné po zaschnutí aplikovat další vrstvu. U starších nátěrů si dejte pozor na příliš mnoho vrstev, které by se mohly začít odlupovat i s celou omítkou. V takovém případě je lepší před nátěrem podklad oškrábat a znovu očistit.

 

Speciální barvy na dřevo

U dřevostaveb jistě velmi oceníte variantu speciálních barev na dřevo. Kromě klasické barvy na dřevo je možné aplikovat lazury, laky či napouštěcí oleje pro zlepšení vlastností materiálu a zachování delší životnosti. U barev na dřevo rozlišujeme ty pro zvýraznění přirozené struktury dřeva a ty, jejichž cílem je překrytí dřeva a plné krytí. Při výběru správného nátěru se řídíme i tím, zda se jedná o dřevo venku nebo v interiéru. Naprostým základem by mělo být předchozí ošetření dřeva napuštěním přípravkem proti plísním a dřevokazným houbám. Některé barvy v sobě již obsahují napouštědlo a ošetřující látky. V takových případech hovoříme o nátěru 2 v 1.
Někdy se obejdeme i bez barvy. Jedná se hlavně o případy, kdy chceme, aby struktura dřeva zůstala viditelná. V těchto okamžicích padá volba často na průhledné nátěry či speciální laky. Lak v kombinaci s napouštědlem volíme hlavně při venkovním použití. Chybu ale neuděláme ani použitím univerzální barvy.

 

Stručně o lakování

Lakovat můžeme nábytek, dřevo, korek, ale třeba i parkety. Před nanášením laku je opět nutné důkladně připravit podklad a jednat v závislosti na tom, zda se jedná o první úpravu, či pouze o renovaci, kdy bývá nutné odstranit i předchozí nánosy přípravků. Pamatujte i na to, že při použití vrchních laků někdy již není možnost nahoru nanést ještě barvu. Před zahájením postupu se tedy vždy seznamte s tím, jaké řešení je nejlepší a jak dosáhnete maximálních výsledků.

 

Kde seženete kvalitní barvy a laky za příjemné ceny

Pro úspěch celého natírání a lakování je nesmírně důležitý nejen správný výběr, ale i kvalitní značka produktu. Obraťte se na profesionály v tomto oboru a pořiďte si barvy z internetového obchodu www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz. Budete mít jistotu, že získáte odpovídající produkt za velmi příjemnou cenu. A když si nebudete jistí tím, jaký postup a přípravky zvolit pro optimální výsledek ve vašem případě, není nic jednoduššího než požádat o radu. Dosáhnout profesionálního výsledku není nic složitého. Stačí mít správný návod a hlavně správný materiál.