Novinky v designu keramických dlažeb pro rok 2013

Stejně jako ostatní součásti našich příbytků podléhají keramické obklady a dlažby módě. Ne tak často, vždy v mnohem umírněnější formě, ale přesto je patrný vliv moderního tempa života i na tyto stabilní prvky. Každým rokem tak vzniká nová kolekce, která udává trendy. A jaká je ta letošní?

 

Nově pojatá klasika
Trendem pro rok 2013 je nové pojetí klasických materiálů, jako jsou dřevo či kámen, se zaměřením na detail. To znamená, že pokud si budete vybírat například dlažby či obklady s designem exotického dřeva, tak sáhněte po těch, které budou strukturou i barevností k nerozeznání od přírodních dřevin. Perfektní kresba naturálních designů je na letošních vzorech daleko přesvědčivější a je kladen důraz na její prezentaci ve velké ploše. Dosáhnete toho použitím rektifikovaných dlažeb (jednotlivé dlaždice jsou oříznuty na přesný formát a kladeny téměř bezespárovým způsobem k sobě tak, aby ve výsledku vytvořily dojem hladké jednolité plochy). To samé platí pro nové vzory kamene, jejichž kresba je realističtější, od přírodniny k nerozeznání. Novinkou jsou velmi tenké dlaždice i ve velkých formátech. Přes svoji křehkou optiku splňují veškeré nároky na pevnost a odolnost.

 

obklad

 

Přírodní tóny překryty vzory
Letošní trh má dva zásadní směry inovací. První je umírněný, v přírodních tónech od bělostných (nikoliv křídově bílých!) až k perleťovým odleskům přes odstíny béžové, hnědé až do antracitu. Do těchto zemních základů jsou jakoby vetkány damaškové vzory, mnohdy překryté leskem. Při jejich použití na obklady stěn jsou nosnou myšlenkou nově pojaté tapetové vzory, jež obydlí dodávají elegantní až luxusní nádech.

 

Atypické barvy ztlumené různými motivy
Druhým směrem je vytěžení neobvyklých barev na maximum. V popředí zájmu je extravagantní tyrkysová a vínová, ale nikoliv agresivně! Chytře a s porozuměním pro atypickou základnu těchto barev bývají překryty květinovými či fantazijními motivy inspirovanými přírodou. Tím dojde k vybroušení původně agresivních barev do nového vjemu čistoty, ladnosti a komfortu. Jednou z variant použití těchto atypických obkladů je jejich instalace pouze na části stěn. Neméně zajímavě vypadá kombinace se dřevem ve španělském stylu. Zajímavým námětem k vlastnímu kreativnímu položení těchto nových dlažeb může být pro mnohé stále populárnější inspirace hotelovým stylem – stačí prolistovat katalogy lepších hotelů a možná budete mít jasno. Opravdový fajnšmekr ale najde vlastní cestu a použije tyto impulzy pouze jako vítanou směrovku, kudy se vydat…

 

Pokud budete chtít doladit svoji představu, zamiřte do showroomu ASSO, v Biskupské ulici č. 8, v Praze. Tyto keramické obklady a dlažby tam najdete v cenách od 1.080 Kč za m2 do 10.080 Kč za m2 materiálu.

 

www.asso.cz