Osvětlení, barvy a přírodní prvky – návrh interiéru firmy

Každá moderní a rozumně uvažující firma, která má zájem o udržení kvalitních a výkonných pracovníků ve svých řadách, musí pro jejich spokojenost a loajalitu poměrně dost učinit. V dnešní době se staly optimální pracovní podmínky dokonce nevyhnutelnou samozřejmostí. Je pochopitelné, že základní součástí těchto podmínek je rovněž vzhled a celková dispozice pracovního prostředí resp. jeho estetická hodnota.

Dosluhující zařízení v pochmurné kanceláři, absence relaxační zóny nebo šedivé detaily interiéru, které pamatují ještě minulé generace – nic z toho opravdu nemůže žádného zaměstnance motivovat, ba spíše naopak. Tato jednoznačná skutečnost mi byla jasná již velmi dlouho. Je proto pochopitelné, že jako ředitel firmy jsem k nim, při rekonstrukci v naší společnosti, přihlížel obzvlášť starostlivě. Rozhodně každý kvalitní a loajální pracovník si zaslouží adekvátní podmínky pro svou práci, kterou odvádí ku prospěchu firmy, ale rovněž  pro svou spokojenost.

 

Není žádného sporu v tom, že očekávaný výkon a spolehlivost každého zaměstnance podmiňuje celá řada nejrůznějších faktorů a vlivů. K těm prioritním patří bezpečnost práce, fyzické a hygienické pracovní podmínky, a v neposlední řadě prostorové, funkční a estetické řešení pracoviště.

Zveřejňované studie uvádějí, že za ideální pracovní podmínky se rovněž považuje stav, pokud zaměstnanec prosedí 60% pracovního času, dalších 30% pracuje ve stoje a zbylých 10% tráví pohybem a přemísťováním.

A právě zde se ukrývala základní východiska, která jsme chtěli implementovat do nového office interiéru naší firmy. Jak se říkává, „sedíme“ na dvou poschodích a každé máme rozděleno do několika zón. Tento systém dělení prostoru otevírá flexibilní možnosti svobodnějšího pohybu, relaxu nebo tvořivého soustředění každého zaměstnance. Odpadá tím i již dávno přežitá představa „povinného sezení“ mezi čtyřmi stěnami, židlí a kancelářským stolem.

Naštěstí, mne takové „klasické“ pracovní prostředí nikdy neoslovovalo, a proto jsem rekonstrukci firmy vítal, jako šanci na jiné kreativnější řešení. V duchu jsem si naplánoval velký, moderně otevřený a světlý space office. Přál jsem si, aby zde panovalo světlo, slunce, zeleň a dřevo. Neboť přírodní prvky mají tu moc každý interiér dokonale proměnit, oživit a zútulnit tak, že se člověk cítí mnohem příjemněji.

Ať si to přejeme, či nikoliv, jsme součástí přírody a ta je proto stále s námi a blízko nás. Její pozitivní a důležitý vliv na moderního a stále uspěchaného člověka je nesporný.

 

 

Rozhodl jsem se proto pro odbornou pomoc a oslovil designérku paní Pavlínu Lipkovou ze společnosti ORIGINE INTERIER DESIGN, návrhy interiéru kanceláře, bytový architekt Brno.

Již samotná přijímací hala, která tvoří „první poschodí“ naší firmy, přivítá návštěvníka téměř domácí útulností. Začínat nový pracovní den za přítomnosti slunce a světla, je pro každého z nás mnohem příjemnější, než snášet nevrlé poznámky vrátného v modrém zapraném plášti. Velká okna, kterými do celého interiéru haly dopadá světlo jsou nápadně podobná těm v loftových budovách. Vždyť je jistě dobře znáte – jsou to malá okénka vsazená do velkých kovových rámů, vytvářející jedno velké bohatě prosklené okno.  

 

Díky svému jedinečnému barevnému spektru je denní světlo pro lidské tělo tím nejvhodnějším zdrojem světla. Jeho určitou nevýhodou je proměnlivost jeho intenzity jasu během dne, takže je zapotřebí mít po ruce rovněž světlo umělé.

Vinylová podlaha v přijímací hale nese motivy dřeva a stěny jsme nechali osvěžit a zároveň zateplit dřevěným obložením. Nábytek v recepci s malým stolkem v jejím prostoru má opravdu jednoduchý, čistý a bílou barvou zvýrazněný design. Stolek působivě a nápaditě doplňují žlutá křesílka, která přítomnost slunečního světla s úsměvem a hravostí zdůrazňují. Zajímavým prvkem, který toto místo dotváří je elegantní dělící stěna, která nenásilným způsobem odděluje sedací část a nabízí tak další tvořivý akcent.

 

Pokud budeme postupně procházet dalšími zákoutími naší firmy, nepochybně narazíme na originální a postupem času velmi vyhledávanou odpočinkovou zónu. Koutek přímo navazuje na vstup do vnějších střešních prostorů, které se staly jakousi netradiční zimní zahradou. Ta má podobu pestré květinové stěny –  v které jsou umístěny květy na sloupcích z obou stran, ohraničené skleněnou plochou. Ve spodní části stěny jsme nechali umístit hladké říční oblázky.

 

 

Na tomto tichém místě se můžete posadit k tmavohnědému okrouhlému stolku, do lákavě pohodlných křesílek v pistáciové barvě. Dámské osazenstvo firmy si zde našlo svůj intimní prostor k rozhovorům při polední kávě. Na druhé straně dvoubarevná kombinace běhounu na podlaze nic nepředstírá. Jeho oranžové odstíny jsou barvou optimismu a radosti ze života, naproti tomu fialová barva zdůrazňuje své meditační a utišující hodnoty.

 

Schodištěm se dostaneme do open space prostoru, který je zaplněný sluncem, i když jeho charakter o něco více ctí tradice. Jedná se o jednoduchý bílý prostor, který je doplněný o barevnou kombinaci optimistické oranžové a jejich odstínů. Vinylová podlaha dostala šedý odstín, aby kromě jiného byla i jednoduchá na údržbu.

Zajímavým prvkem jsou sloupy se zabudovaným osvětlením. Jejich ojedinělý lesklý materiál navíc rafinovaně odráží denní světlo. V okrajové části open space jsme nechali vhodně umístit naše firemní útočiště. Prosklené stěny vytvořily jakýsi „skleník“, kde se ve většině případů konají naše obchodní setkání.

 

Dnes jsou prostory firmy, po celkové rekonstrukci a po proměně interiéru plně funkční a připravené na tvořivé pracovní výkony. Největší poděkování ovšem patří paní Pavlíně Lipkové a její inspirativní společnosti ORIGINE INTERIER DESIGN, návrhy interiéru kanceláře, bytový architekt Brno. Zbytek, v podobě kvalitně odvedené práce zůstává již jen na mě a na mých spolupracovnících.