Oblékáme okna

Tradiční i moderní kuchyně jsou nejen místem pro vaření či stolování, ale i místem setkání a občasných rodinných návštěv. To je jeden z důvodů, proč byste například i v kuchyni měli dbát na to, aby se tam lidé cítili příjemně. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je i postarat se o design místnosti.

Jedny z vhodných dekorací jsou bezpochyby i záclony. Na rozdíl od záclon do jiných pokojů jde materiálově, barevně, vzorově i uchycením o specifický typ dekorativního textilu. Kromě krásy musí být totiž i odolný vůči páře, vlhkosti či nadměrnému teplu.

Máte rádi práci na míru nebo upřednostňujete hotovou práci? Hotové záclony lze nalézt téměř kdekoliv. Zejména pokud jde o sváteční typy, například týkající se Vánoc.

 

Délka

Kuchyňské záclony se od ostatních odlišují zejména svou délkou, protože jsou vyráběny na výšku okna, případně jen do jeho poloviny. Je to praktické a také to zajišťuje lepší prosvětlení místnosti. Při krátkých záclonách si však třeba dát pozor na okolí okna. Pokud máte radiátory, mohlo by sálavé teplo z nich přehřívat spodek záclon. Ty by mohly toto teplo usměrňovat ne do prostoru kuchyně, ale spíše do okna.

 

Uchycení

Ať už si vyberete rovné nebo obloukové záclony, určitě byste měli zvolit jednoduché uchycení. Proč? Abyste mohli záclony snadno posouvat a zároveň velmi rychle vyměnit. Co se týče uchycení, máte možnost vybrat si záclony s uchycením na háčky nebo záclony s předpřipravenými otvory na vsunutí tyče.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na to, jak se starat o závěsy nebo záclony. Jelikož v našich bytech či domech významnou měrou dotvářejí celkovou atmosféru, měli bychom dbát o to, aby vypadaly k světu. Pravidlem je, že při praní se vždy musí dodržet návody od výrobce. Například závěsy z bavlny nebo bavlněné směsi vydrží mnoho praní – jsou tedy vhodné tehdy, pokud je potřebujeme často prát.

Tip: Komfortní větrání s rekuperací tepla do domu od firmy Zehnder