Jak připravit svá okna na zimu?

Chcete si zimu užít v teple a pohodlí bez meluzíny protahující se škvírami ve špatně utěsněných oknech? I ta několik let stará se totiž mohou od svého ideálního stavu odchýlit, zvláště bylo-li léto a podzim ve znamení prudkého střídání teplot a vlhkosti.

Jestliže máte levná dřevěná eurookna, určitě víte, že je dobré 2x ročně přetřít jejich povrch speciální lazurou, aby zůstala krásná na pohled. Plastová okna takovou náročnou údržbu nevyžadují. Vystačí si s vlhkým hadříkem a trochou saponátu. A právě při běžném mytí oken si můžete všimnout prvních náznaků problémů. A jak vypadají?

 

Když se okno zadrhává

Zpočátku jde o vcelku nenápadný problém. Méně používané křídlo okna se jednoduše začne zadrhávat. Musíte vynaložit trochu síly, abyste ho otevřeli a chvíli trvá, než zámek dosedne perfektně na své místo. A ani klika už často není, to co bývala.

Pokud si myslíte, že by pomohla trocha kuchyňského oleje, nenechte se mýlit. Ve skutečnosti jde o první známky toho, že je načase přemýšlet o seřízení oken. Nehledejte v tom nic složitého, jednoduše kontaktujte svého dodavatele nebo přímo výrobce oken a doma vás brzy navštíví šikovní hoši, kteří budou mít za pár chvil hotovo.

 

Opravu zvládnete i sami

Nebo si můžete vzít k ruce návod, imbusový klíč a pustit se do celé procedury sami. Není to těžké. Finální kapkou bude pak kvalitní olej, nejlépe ten na šicí stroje. Místa určená pro jeho aplikaci bývají vyznačena přímo na kování.

Varování: vyhněte se používání kuchyňského oleje (časem tuhne) nebo olejů z dílny s příměsí kyselin a pryskyřic (mohou kování poškodit).

Správně seřízená okna jsou odolná proti průvanu a navíc máte jistotu, že obvodové kování, pečující o jejich optimální izolační vlastnosti, zůstane v perfektním stavu a nebude se dále poškozovat.

 

A co těsnění?

Až budete okna mýt, zkontrolujte také kondici těsnění a to na rámu i křídle. Pokud najdete mechanické poškození, kontaktujte servis dodavatele nebo přímo výrobce oken a zjednejte nápravu. Opravu vlastními silami nedoporučujeme – nové těsnění musí být dokonale shodné s tím původním co do materiálu, tvaru i rozměru, jinak si můžete nechtěně narušit cenné izolační vlastnosti okna.

A mimochodem i těsnění si zaslouží údržbu. Obvykle si vystačí s glycerinem či běžným silikonovým olejem, ale pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat. Můžete si tak do budoucna ušetřit mnoho starostí.