Pár tipů, jak na plísně a vlhkost

Víte, co je nadměrná vzdušná vlhkost? Znamená to, že vzduch je nasycen vodou a více než je pro nás zdravé. Optimální hranice se pohybuje do 50 %. Nadměrná vlhkost v našich domech může napáchat obrovské škody na majetku, ale i na zdraví. Nadměrná vlhkost podporuje rozvoj plísní i roztočů. Tyto mikroorganismy mohou být původcem různých onemocnění.

Nadměrnou vlhkost ve vzduchu můžete pozorovat již od prvních příznaků. Voda se totiž sráží na hladkých chladných plochách, jakými jsou např. okna či zrcadla. Tyto plochy se pak rosí, voda ztéká dolů, často vznikají na parapetu loužičky, nebo se voda hromadí na konci rámu okna. Zde pak nejčastěji rostou plísně.

Jak zajistit optimální vlhkost?

Tipy:

  1. Vlhkoměr

Je dobré začít u toho, že si pořídíme vlhkoměr – to je měřicí přístroj ukazující relativní vlhkost vzduchu. S jeho pomocí tak můžeme vlhkost lépe sledovat a poznáme i jaké postupy fungují. Ideální hodnota je mezi 40 – 50 %. Kritická hranice je pak kolem 60 %. Když nechcete investovat do vlhkoměru, sledujte skla – okna a zrcadla, kapky na nich předznamenávají nadměrnou vlhkost.

  1. Pohlcovač vlhkosti

Pokud se objevují orosená okna, nebo dokonce vlhké skvrny, může se jednat o nadměrnou vzdušnou vlhkost. Velmi často se to objevuje u domů, kde se měnila okna, která lépe těsní a majitelé nedostatečně větrají. Problém s vlhkostí mívají také novostavby, které ještě nevyschly. Takovou vlhkost je možné vyřešit odvlhčovačem Ceresit Stop Vlhkosti Aero.

  1. Správné větrání

Při vyšší vzdušné vlhkosti je důležité vědět, jak správně větrat. To se odvíjí od ročního období. V létě můžeme větrat klidně celý den s oknem dokořán. V zimě se doporučuje krátké, intenzivní větrání alespoň na čtvrt hodiny. Dobré je také při větrání vytvořit průvan. Mikro ventilace bohužel příliš v takovém případě nepomůže, nebo pouze omezeně.

  1. Prohlížejte ohrožená místa 

Každá místnost má svá místa, která jsou nejvíce riziková. Důležité je, tato místa pravidelně sledovat, a když už se plíseň objeví – zasáhnout např. sprejem Ceresit Stop Plísni All in One. Plíseň se nejčastěji vyskytuje v rozích za vanou či nábytkem. Jsou to místa, kde méně proudí vzduch a více se drží vlhkost. Tam je plísním nejlépe, a proto i tam nejvíce rostou.

  1. Metoda tepelných šoků

Tuto metodu často doporučují odborníci. Pokud nestačí klasické větrání, je dobré vyzkoušet tento způsob, který spočívá v tom, že se celý prostor uzavře, nadměrně vytopí a rychle se vyvětrá. Postup se doporučuje opakovat každých šest dní.

  1. Odvětrávací systémy

Místnosti, které nemají okna, například některé koupelny, kuchyně či sklepy, by měly být vybavené odvětrávacím systémem. Na plísně, které se vyskytují ve koupelnách ve spárách silikonu je vhodný Ceresit Re-New, který spáry velmi snadno obnoví.

  1. Úklid a správné proudění vzduchu

Abychom plísni předcházeli, je důležité pravidelně uklízet, vynášet odpadkový koš, mýt mrazák a chladničku. Nábytek je lepší stavět kousek od zdi, aby zde mohl proudit vzduch a aby vše správně „dýchalo“.

Více informací na www.stop-vlhkosti.cz