Plst. Přírodní materiál tlumící hluk, vibrace i nárazy

 

Zvyšující se důraz na ochranu životního prostředí se postupem času promítá také do světa tepelně a zvukově izolačních materiálů. Stále více lidí se při výběru vhodné izolace nedívá jen na cenu a vlastnosti daného materiálu, ale také na jeho dopad na životní prostředí. A právě díky tomu vzniká na trhu dostatečný prostor pro izolační materiály přírodního původu, které dosahují stejných nebo mnohdy lepších izolačních vlastností, než průmyslové izolace, a navíc mají minimální nebo nulové negativní dopady na životní prostředí. Jedním z nich je plst, jedna z historicky nejstarších textilií.

 

Plst, vyráběna z ovčí vlny nebo v některých případech i ze srsti jiných zvířat, je unikátním přírodním materiálem s jedinečnými vlastnostmi. Díky své nepravidelné struktuře vláken o různé hustotě je vynikajícím izolačním materiálem, který tlumí hluk, vibrace i nárazy. Své uplatnění nachází také v oblasti tepelných izolací, vhodná je zejména na chalupách nebo dřevostavbách pro izolaci střech či podkroví. Existuje řada provedení plstěných materiálů, např. kašírované hliníkem, samolepící plst nebo izolační klíny.

 

Pohodlná manipulace…

Plst má atraktivní přírodní vzhled, je velmi příjemná na dotek a neutrálně voní. Pro její nízkou hmotnost, čistotu, nedráždivost a nízkou prašnost se s ní nesmírně dobře pracuje. Řezání plstěného materiálu, stejně jako jeho montáž, jsou nesmírně příjemné a pohodlné. Plst neobsahuje žádné karcinogenní ani jiné zdravotně závadné látky, proto se jejího použití na chatách či chalupách vůbec nemusíte obávat.

 

…a dlouhá životnost

Jelikož se plst skládá doslova z milionů jednotlivých vlněných vláken, disponuje vysokou odolností a velmi dlouhou dobou životnosti. Může být zatížena i těžkou konstrukcí a svoji odolnost zachovává také při nízkých teplotách, přičemž vůbec nemění své izolační vlastnosti. Plst je materiálem, na který se můžete za každých okolností spolehnout. Díky výrobě v Česku je navíc hravě dostupná i u nás.