Smaltované cedule a tabule • Repliky • Znaky • Piktogramy

Naše společnost SMALT ZLÍN s.r.o. vznikla v roce 1991 a navázala tak na více jak čtyřicetiletou tradici smaltování na Zlínsku.  V době dávno minulé se smaltovna věnovala především smaltovaní oplechování kotlů, výparníků, imitací obkladů, nebo například plynových vařičů. V současnosti nabízíme strojírenskou výrobu, především pak lisování, povrchovou úpravu smaltováním, zinkováním a komaxitem. Naším hlavním produktem jsou smaltované cedule, tabule, znaky, piktogramy, bezpečnostní tabulky, uliční štíty, domovní čísla, informační i reklamní tabule.

Výrobky naší firmy SMALT s.r.o. provází nás všechny celý život. Jsou zkrátka stále s námi, ať už označují název naší ulice, vítají nás při příjezdu do města, označují různé instituce, informují nás, zakazují či přikazují nám, varují nás, označují firmy, místa, nesou na sobě znaky měst, nebo nás jen baví různými žertovnými nápisy, obrázky a slovními hříčkami. Je až neuvěřitelné, jak jsme se s nimi sžili, jak hodně se staly součástí našeho běžného života. A kdyby tu najednou nebyly, dotklo by se to každého z nás tak citelně, že snad ani nedomýšlet….

Možná v úctě ke všem smaltovaným předmětům, cedulím, cedulkám, štítům a tabulím bychom si mohli pro zajímavost připomenout trochu historie smaltování. Smaltování kovů bylo známo a používáno již ve starověkých zemích dálného východu (Japonsko, Indie, Čína) a v Egyptě. Používalo se především jako zdobící prvek na špercích. Výraznější zlom v použití smaltu nastal v období Byzance, kdy se jím zalévaly reliéfy vytepané v kovu (tzv. vlévaný smalt). V tomto období také používání smaltu proniká do Evropy (5 až 7 století n. l.)

Nejstarší použití smaltu v naší zemi je na Českých korunovačních klenotech (svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II. Použití smaltu na železo (na šedou litinu) je datováno na počátek 19. století, smaltování oceli na našem území pak kolem roku 1850. Smalt se nanášel nejprve štětcem, později poléváním a mnohem později stříkáním. První smaltéřské suroviny byly jedovaté (obsahovaly olovo).

Od konce 19. století je smaltovaná cedule symbolem solidnosti, elegance a stálosti na trhu. Díky jedinečné odolnosti si po desetiletí zachovává původní vzhled. Ve 20.století smaltované cedule zaznamenávají doslova boom. Jsou běžně dostupné a tak se jejich použití nabízí téměř všude – k informování o čemkoliv, výstrahám, zákazům, označení  a nakonec i k pobavení.  Přijďte se podívat a inspirovat na naše webové stránky www.smaltzlin.cz Jistě najdete i vy tu svou ceduli.

{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=0|limitcount=0}

Rádi se staneme Vašimi výrobci a dodavateli smaltovaných cedulí i tabulí, vyrobíme Vám znaky,  piktogramy,  bezpečnostní tabulky, uliční štíty, domovní čísla, informační i reklamní tabule. Vytvoříme vlastní grafiku, vytiskneme propagační materiály, zajistíme reklamu i velkoplošným tiskem. Dále nabízíme strojírenskou výrobu, především pak lisování, povrchovou úpravu smaltováním, zinkováním a komaxitem. Je samozřejmostí, že zboží si můžete objednat i po internetu na adrese: smalt@smaltzlin.cz Email skryt jako ochrana spamboty, pro zobrazení povolte JavaScript


Naše smaltovna se těší na případnou spolupráci s Vámi.

SMALT, s.r.o., Papírenská 186
Želechovice nad Dřevnicí 186, 763 11
telefon: 577 901 106, fax: 577 901 663