WPC prkna jsou ideálním materiálem pro stavbu teras

WPC prkna jsou prkna vyrobena z materiálu na bázi dřeva a vysoce odolných polymerů, která jsou díky svým vlastnostem zcela ideální volbou pro stavbu terasy. Díky svým praktickým vlastnostem a originálnímu přírodnímu vzhledu si tak WPC prkna získávají stále více příznivců po celém světě. Krom funkčních vlastností je mezi výhodami těchto prken zastoupena i jednoduchá montáž WPC prken. Ta lze totiž mnohdy provést i na původní povrch, jako je například beton, to vše navíc natolik rychle, že lze celou montáž stihnout během jediného dne. V současnosti se pro vyrovnání a sklon terasy využívají rektifikační terče, což jsou vlastně terče, u nichž lze libovolně nastavit výšku a sklon.

 

Jak již bylo výše zmíněno, kromě snadné a rychlé montáže jsou WPC materiály oblíbené zejména díky svým praktickým funkčním vlastnostem jako je dlouhá životnost, vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům a v neposlední řadě také minimální náročnost na údržbu. Každý majitel WPC terasy se totiž může těšit z toho, že pro krásu své terasy si vystačí bez nátěrů či moření. WPC prkna tak šetří čas i peníze.

 

Montáž WPC terasy může být záležitostí jediného dne

Při montáži teras z WPC bývají obvykle využívány téměř stavebnicové systémy montáže, kde se WPC terasová prkna pokládají na rošty a následně se ukotví pomocí takzvaných klipů a vrtů z nerezu. Díky tomuto systému je tak montáž jednoduchá a rychlá, a lze tak celou terasu nainstalovat během jediného dne. Tento způsob montáže se skrytým kotvením je navíc velice praktický, neboť svrchní strana terasy při jeho užití zůstává bez jakýchkoliv vrutů a nerovností na povrchu, díky čemuž je povrch zcela bezpečný a lze po něm bez jakýchkoliv obav kráčet bosou nohou. Dokonce si na něm bezpečně mohou hrát děti.

Rektifikační terče Buzon ®

Rektifikační terče Buzon ® jsou výškově a sklonově nastavitelné terče pod dlažbu, dřevěné a WPC terasy s nosností až do 1000 kg/ks. Tyto terče se vyznačují velice jednoduchým a plynulým nastavením výšky a sklonu. Výškové rozpětí terčů se nachází v intervalu od 11 mm do 1070 mm a spád či sklon terasy je možno kompenzovat až o 10%. Každá série zároveň obsahuje několik rozměrů mezerníků pro přesnější volbu mezery mezi jednotlivými prkny či kusy dlažby. Unikátní mezerníky série BC jsou uzpůsobeny tak, aby umožňovaly podepření libovolného tvaru plošné dlažby. Pro optimální podepření a vyrovnání dřevěných a WPC prken jsou dodávány i držáky podkladních hranolů, jež podepírají a naspádují podkladní rošt pro odvedení vody. Jednotlivé série rektifikačních terčů Buzon ® – PB, BC a DPH jsou rozdílné především v provedení hlavy terče a typu vkládaných mezerníků a jiných doplňků, což umožňuje podepření různorodých druhů materiálu.

 

 

Z WPC lze tvořit i náročnější tvary terasy

Nespornou výhodou materiálu WPC je to, že s ním lze pracovat podobně jako s tvrdým dřevem. Terasu tak lze upravit například vyříznutím různých otvorů a celkový tvar terasy může být zcela atypický. Zakončovací lišty určitých výrobců je totiž možno v určitých případech tvarovat a zakončovací lišty, jimiž jsou obkládány a uzavírány boční části terasy, tedy mohou kopírovat i různorodé tvary terasy. Inovací také může být různorodá kombinace barev prken, potažmo se můžete domluvit s montážníkem na instalaci prken v různých směrech, výsledný efekt rozhodně stojí za to.

 

Využití WPC prken

Nejčastěji se s terasovými prkny z WPC setkáváme u běžných venkovních teras u domů, předzahrádek a vchodových podlah. Díky vysoké odolnosti vůči slané a chemicky ošetřované vodě jsou pak WPC prkna často využívána u bazénů, lze je nicméně instalovat i u zahradních jezírek, do altánů, pergol a do zimních zahrad. Nesmíme zároveň opomenout i jejich využití na balkonech a velkých městských terasách v bytových domech či na střešních terasách. Terasová prkna lze také využít pro obklady schodů nebo okolí vířivky, uplatnění zkrátka naleznou ve všech situacích, kde bychom jinak využili dřevo.

 

 

Při výběru WPC prken buďte pozorní na následující problémy

Plná a dutá prkna

Dutá prkna vybavená komorou uvnitř profilu jsou sice cenově dostupnější, nicméně je třeba je při montáži spádovat a vyznačují se taktéž nižší odolností vůči poškození, a to zejména v extrémních teplotních podmínkách. Naopak plná prkna spádování nevyžadují a celkově je jejich montáž považována za jednodušší.

Vlastnosti polymeru

Velice důležitý faktor je zdravotní nezávadnost použitého polymeru, vždy si tedy ověřte vlastnosti použité látky. Vynikající je například polymer HDPE, který je netoxický a ekologický, a své využití tak nachází i ve zdravotnictví.

Záruka

Vždy si vybírejte jen ty výrobce, kteří nabízejí záruku produktu.

 

Konkrétní druhy WPC prken

WPC prkna LIKEWOOD 23

 • Cena: 1 250,- Kč/m2 bez DPH
 • Dřevoplastová terasová prkna WPC LIKEWOOD 23 jsou novinkou roku 2015, která se svým nejednotným, vícebarevným povrchem nabízí téměř dokonalý vzhled přírodní dřevěné terasy v kombinaci s minimálními nároky na údržbu.
 • Díky speciální ochranné vrstvě je povrch WPC prken nenasákavý, velmi snadno omyvatelný a odolný vůči skvrnám od vody a dalších látek.
 • Dutý profil prken snižuje celkovou hmotnost terasy – vhodný i na rovné střechy.
 • Rozměr: 23 x 145 x 2800 mm
 • Drážkování: 1. strana jemná drážka, 2. strana hladká
 • K dispozici tři barevné dekory: ořech, teak, šedá

 

WPC prkna LIKEWOOD 25

 • Cena: 1 090,- Kč/m2 bez DPH
 • Dřevoplastová terasová prkna WPC LIKEWOOD 25 s jemným drážkováním, které usnadňuje čištění terasy a dutým profilem prken, který snižuje celkovou hmotnost terasy.
 • Rozměr: 25 x 140 x 3000 mm
 • Drážkování: 1. strana jemná drážka, 2. strana hladká
 • K dispozici čtyři barevné varianty: červenohnědá, hnědá, šedá, žlutozelená
 • Exteriér domu lze skvěle sladit použitím prken WPC Likewood 25 na terase a fasádního obkladu z WPC prken na fasádě stavby.

 

WPC prkna SILDAVEC CLASSIC

 • Cena: 1390,- Kč/m2 bez DPH
 • Výrobce: Silvadec
 • WPC terasová prkna Silvadec Classic s matným, dřevitým povrchem jsou vyrobena z vysoce kvalitního kompozitního materiálu.
 • Plný profil prken s jemnou drážkou na povrchu.
 • Rozměry: 23 x 160 x 2400 mm
 • K dispozici čtyři barevné varianty: světle hnědá, tmavě hnědá, antracit (tmavě šedá), šedá