Základová deska svépomocí?

 

Základová deska je jednou z nejdůležitějších částí domu. Je proto nutné, aby byla kvalitně a správně zhotovena, bez jakýkoliv chyb. Hlavním důvodem, proč se stále více lidé uchylují k její výstavbě svépomocí, jsou finance. Co vše je nutné během výstavby ohlídat a opravdu se vyplatí stavit základovou desku svépomocí, se dočtete v následujícím článku.

 

Svépomocí je levnější

Velkou výhodou a také hlavním důvodem, proč stavět základovou desku svépomocí, je finanční náročnost. Provedení odbornou stavební firmou může vyjít až na dvojnásobek hodnoty, než je tomu u vlastní realizace. Majitel si sám určuje, jaký materiál, za jakou cenu a od jakého dodavatele ho nakoupí.

 

Většinou když se majitel rozhodne o stavbu svépomocí, využije pomoci svých známých nebo rodinný příslušníků. Díky tomu se též celkové náklady snižují, není potřeba platit za pracovní sílu, jako je tomu u stavební firmy.

 

Celé to svépomocí nepůjde

Během jednotlivých fází při výstavbě základové desky se ovšem bez odborné pomoci nelze obejít. Bez odborné pomoci a hlavně technologie se nelze obejít.

  • sejmutí ornice
  • betonování
  • zdění tvárnice
  • odizolování stavby

 

Pokud se staví na nezastavěném území, je nutné sejmout ornici do hloubky 0,2 m, což je vlastníma rukama velmi fyzicky i časově náročné. Je potřeba využít strojů, které ji odstraní. Sice se cena zvýší, ale ušetří se čas a výstavba se tak urychlí.

 

Betonování

Beton určuje pevnost celé základové desky. Ale je beton a beton. Beton, který se dá vyrobit z nakoupených surovin a vytvořit přímo na ploše, je vhodný pro vylití ztraceného bednění. Ztracené bednění je betonová tvárnice, která je součástí konstrukce a neodstraňuje se. Takový beton lze také využít na základové pásy.

 

Jiný beton je potřeba na vylití betonové desky. Na tuto fázi se doporučuje využít beton, který zhotovují v betonárně. Opět cena se tím sice navýší, ale beton z betonárny je spolehlivější a kvalitnější.

 

 

Odizolování stavby

Během provedení základové desky je potřeba celou stavbu odizolovat. Zde se opět naráží na problém nutnosti asistence odborné firmy. Stavbu nelze odizolovat bez technologií, které poskytují stavební firmy. Nutností je provést:

  • tepelnou izolaci
  • hydroizolaci

 

hydroizolace musí být provedena jako souvislý materiál. Musí být naprosto bez chyb, jinak by mohlo během výstavby a celkového fungování domu docházet k zatékání a případným problémům a ničení domu.

 

Tepelná izolace je v dnešní době povinná a souvisí s ní také možné problémy s vlhkostí. Na její realizaci se doporučuje využít extrudovaný polystyren a zajistit její provedení bez technologických chyb. Chyby, které se mohou objevit, zvláště pak u nezkušených stavitelů.

  • špatné ukotvení
  • stykování jednotlivých dílců

 

 

Opravy se mohou prodražit

Představa o ušetřených penězích za základovou desku je sice lákavá, ale je potřeba si uvědomit, že během výstavby základové desky se může stát celá řada zásadních chyb. Jejich oprava nebo následky pak mohou několikrát přesáhnout hodnotu, která byla ušetřena.

 

Garance záruky

Ve stavebnictví platí rčení „ať vám za to někdo ručí“. U výstavby svépomocí je jediným ručitelem sám majitel, pokud nastanou komplikace nebo problémy, může nadávat jen sobě a vše bude platit ze svého. V případě, objeví-li se problémy u základové desky na klíč, kterou prováděla stavební firma, následky, jako je oprava a peněžní úhrada, spadají na firmu.

 

V neposlední řadě se výstavba svépomocí velmi časově protáhne.  Pro majitele je to časově, fyzicky i psychicky velmi náročné. Veškeré povolení, administrativu a materiál musí zařizovat majitel sám. Spousta lidí tak i za cenu vyšší investice volí výstavbu rodinných domů na klíč. Vše mají bez starostí, čas mohou využít lépe a je jim poskytnuta garance o provedené práci.