Zavlažování je klíčem ke zdravému a hustému trávníku

Trávník je přirozenou ozdobou každé zahrady. Ale jen tehdy, tvoří-li jeho stébla souvislý, hebký a huňatý koberec svěže zelené barvy. A jak takového výsledku docílíte i na své zahradě?

Zavlažování trávníku je důležité hned z několika důvodů. Především jde o prevenci, která brání jeho vysychání a žloutnutí. A pravidelný přísun vody také posiluje kořeny, které potom lépe odolávají suchu i nevítaným plevelům. V hustém zdravém trávníku totiž nedokáže většina plevelů vůbec zakořenit!

 

Kdy a jak zavlažovat trávník

Údržba není při použití správné techniky a dobrého načasování tak náročná, jak se může laikovi zdát. Pravidelně opečovávaný trávník stačí zalévat jednou týdně, v opravdu horkých dnech pak jednou za 3-4 dny. K zavlažování bychom měli přistupovat v brzkých ranních nebo naopak pozdních večerních hodinách. Vysoké teploty během dne mají totiž za následek zvýšený odpar vody a malou efektivitu zalévání.

 

S ručním nošením těžkých zahradních konví byste příliš dobře nepořídili, mnohem lepší je proto pořízení profesionálního zavlažovacího systému. Nemusíte hned kupovat drahý set, mnohem lépe se osvědčily systémy, které lze složit přesně na míru z jednotlivě zakoupených komponentů. Vše potřebné pro zavlažování je nejlepší koupit u jednoho prodejce, abyste měli jistotu, že jednotlivé díly k sobě budou dobře a snadno pasovat.

 

Co správné zavlažování trávníku potřebuje?

Rozhodně se neobejdete bez zavlažovače, který zajistí pohodlnou a efektivní péči o celou trávníkovou plochu. Nezbytné zahradní hadice šikovně uskladníte v boxech, které dokáží uspořit prostor a zároveň brání mechanickému poškození, zejména jejich lámání. Snadný přesun zajistí i speciální vozíky na hadice. Nezapomeňte ani na spojky a šroubení, které je vždy dobré mít v zásobě pro strýčka příhodu.

 

Zahradní postřikovače zajistí ten správný přísun vláhy do předem vymezených prostor a zavlažovače trávníků se zase starají o potřebnou regulaci proudící vody, díky které můžete pružně reagovat na aktuální počasí a panující teploty. Vybírat si můžete z několika typů a velikostí postřikované plochy (kruh, půlkruh, obdélník a čtverec) a maximálně tak snížit množství zavlažovačů nutných pro váš trávník. Práci vám velmi usnadní i pořízení zavlažovacích hodin, které dokáží momentální hodnoty vlhkosti v půdě a potřeby jejího doplnění vyhodnotit za vás a nezbytný je samozřejmě i řídící systém, který udržuje zavlažování trávníku v bezchybném chodu i bez vašeho zásahu.

 

Svěží a sytě zelený trávník potřebuje také správné hnojení a zastřihování. V kombinaci s efektivním systémem zavlažování pak na své zahradě vykouzlíte hustý a huňatý trávník, který lze jinak obdivovat jen na golfových hřištích.