Tipy z prodavačského zákulisí aneb jak vybrat ty správné dveře?

Hledáte ty správné dveře do interiéru, ale netušíte, na co si při jejich výběru dát pozor? Rad o správném designu, vzhledu či barevném ladění najdete na internetu dost a dost, těch praktických technických je však jako šafránu. Pojďme se jim tedy podívat na zoubek!

 

Když se vás prodavač zeptá na pozici dveří

V takovém případě nemá na mysli místnosti, které budou dveře spojovat ani na umístění v interiéru či exteriéru. Zcela prozaicky hovoří o straně, na níž chcete mít panty. Představte si sami sebe čelem ke dveřním rámu a budete mít jasno.

 

Když potřebujete najít ty správné dveře do stavebního otvoru

České normy stanovují výšku dveří hodnotu 197 centimetrů – vše ostatní je považováno za atyp. Ve starších domech nebo naopak „inovativních novostavbách“ však často najdete šíře zdí  zcela jiných rozměrů. V takovém případě vám mohou pomoci tzv. regulovatelné zárubně.

Šíře dveří je daná 60,70,80 ….. dle stavebního otvoru. Správně měření dveří, aby pasovaly do stavebního otvoru je přičtení 5 cm na každou stranu. Pokud nechcete měnit obložkové zárubně, lze dveře osadit do stávající kovové zárubně.

Příklad: Pokud chcete mít dveře 80, optimální stavební otvor bude mít rozměry 90 cm šířky a 202 cm výšky. 

 

Když si chcete pořídit moderní obložkové zárubně

Tyto zárubně se vyrábějí na míru s regulací regulace 2 cm. Pro optimální výběr je třeba změřit šířku zdi na vícero místech a použít při objednání největší naměřenou hodnotu.

 

Když máte v bytě nedostatek místa

V takovém případě se nebojte zapomenout na klasiku a vsadit na dveře posuvné. Navíc zvolíte-li dveře posuvné po zdi, objedete se zcela bez stavebních úprav. Nad stavební otvor se jednoduše umístí lišta s pojezdem a zavěsí se dveře.

Zárubeň do otvoru se měří stejně jako u klasických dveří, jen se přidává 5 cm. Jen nečekejte klasické provedení s panty, ale tzv. TUNEL. Na první pohled však vypadá úplně stejně.

Druhou varianta jsou dveře posuvné do zdi čili do pouzdra – tam se už bez stavebních úprav neobejdeme. Stavební pouzdro je totiž třeba šikovně zabudovat do zdi. Na oplátku však získáte dveře, jež jsou v době, kdy je nepotřebujete, prakticky neviditelné.

 

Když chcete jednoduše atypické dveře

I dveře se dají vyrobit na míru tak, aby přesně zapadly do stávajícího stavebního otvoru. Naceňují se individuálně a u nás nejde o možnost příliš využívanou. Proto v každém případě doporučujeme spíše dveře normované, protože  při každé další výměně není potřeba upravit otvor. Jestliže se atypické dveře budou měnit, půjde to vždy jen za atypické. Navíc ne každá firma se takovou výrobou zabývá a cenový rozdíl je značný.

 

Všechny typy dveří lze pak samozřejmě opatřit požadovaným typem zámku:

  • pokojový klíč
  • otvor na patentní vložku – připraveno pro vložení fabky
  • wc zámek

Tohoto rádce jsme vám přinesli ve spolupráci s e-shopem www.dvere1.cz, kde si můžete okamžitě vybrat ty správné dveře pro své bydlení!