Zejména okolní prostor je hlavní ukazatel atraktivní bytové výstavby

Stavební průmysl dává tvář našim městům, ovlivňuje náš životný styl i okolní prostředí. DELTA Group v roli architekta, projektanta či stavebního manažera doprovází mnohé bytové a rezidenční projekty zejména ve Vídni. Aktuálně je také partnerem pro výstavbu zcela nové městské čtvrti Hagibor v Praze a jedná o připravovaných projektech na Slovensku. Erik Štefanovič, jednatel této architektonické kanceláře potvrzuje, že pandemie jen zdůraznila větší silou některé trendy v městském urbanismu a bytových projektech, které se nenápadně rýsovaly již několik let.

 

Jaký trend byste uvedl na prvním místě?

Pravděpodobně ten, že o úspěchu projektů pro bydlení již nerozhodují dávno jen technické parametry domu, flexibilita využití interiérových ploch k bydlení či zvyšující se požadavek na balkony či terasy, ale skutečně rozhodující je lokalita. Prim hraje dostatek zeleně, rozmanitost veřejného prostranství, kde mohou lidé a jejich rodiny trávit volný čas, odpočívat, sportovat, relaxovat, bavit se, a přitom nebýt zatíženi prašností města a nadměrným hlukem. Už delší dobu se rýsuje trend, který jasně ukazuje, že není důležitá pouze samotná budova, ale zejména okolní prostor. Proto je třeba aby jak soukromí investoři, tak zadavatelé ze státní sféry začali již ve fázi plánování myslet více holisticky. Dokázat komplexněji pohlížet na vybranou lokalitu, kde bytové a rezidenční projekty vznikají a čím komfort bydlení ve vybrané lokalitě podpoří.

 

V rámci realitního trhu je větší zájem o bydlení s terasami či balkonem. Máte bytové projekty, do kterých jste zakomponovali i předzahrádky či jiná prostranství, která nabídnou rodinám podobný komfort?

Myslím, že to byla právě pandemie, která nám ještě zřetelněji ukázala, jak je důležité dbát na kvalitu veřejného prostranství. Návrat zeleně do měst je tématem, které je u nás v centru pozornosti posledních pět možná i deset let. Díky pandemii se ukázalo, jak je důležité mít v blízkosti bydliště dostupný park, který částečně nahradí obyvatelům zahradu nebo výlet do přírody. Samozřejmě předzahrádka, terasa, balkon ideálně s výhledem do zeleně, lokalita se snadnou dopravní dostupností i dostatečnou občanskou vybaveností to jsou trendy, které pociťujeme a zapracováváme do našich bytových komplexů. Ve Vídni jsme vloni dokončili například krásnou bytovou čtvrť Schichtgründe, která je nabídkou možností k trávení volného času nejen co se týče předzahrádek, ale i rozmanitostí hřišť, různých knihoven, čítáren a tělocvičen skutečně výjimečná. Navíc bytový komplex Schichtgründe je vzdálen cirka jeden kilometr od Vídeňany oblíbené volnočasové oblasti Alte Donau, což je původní rameno Dunaje nyní využívané k cyklistice, vodním sportům apod. Schichtgründe je rozhodně dobrý příklad výběru atraktivní lokality pro bydlení. Obdobně za zmínku stojí i projekt bytových domů Traviatagasse, který vyniká pestrým zázemím pro komunitní aktivity obyvatel těchto domů a snahou města Vídeň dodržet vícegenerační koncept bydlení v této čtvrti včetně začlenění bytových jednotek pro integraci uprchlíků.


„Myslet na kvalitu veřejného prostranství s dostatkem zeleně se stává nutností.“

I například bytový dům Althan Park, který jsme předali developerovi v prosinci 2018, má bytové jednotky, které až do třetího patra disponují vlastní předzahrádkou a vyšší patra jsou pro změnu vybaveny díky úžasnému výhledu na město Vídeň skutečně velkorysými venkovními terasami. Myslet na kvalitu veřejného prostranství s dostatkem zeleně se stává nutností, neboť pořád existuje skupina obyvatel, která je převážnou část dne zavřená ve výrobě či v kancelářích a bytech a nemá šanci si vyjet přes týden do přírody a na víkend například na hory.

 

Promítáte do svých připravovaných konceptů bydlení i fakt zvýšeného požadavku na práci z domova?

Žijeme v době, kdy domov je hodně propojený s prací z domu. V zadáních se proto již začínají objevovat požadavky na malé pracovní kouty. Ukazuje se, že je praktičtější mít více oddělených pokojů, které poskytují soukromí. Jak Praha nebo Bratislava, tak i ostatní velká města, jako je Vídeň, Mnichov a další se potýkají s tím, že se neustále zmenšuje průměrná velikost bytové jednotky. A proti tomu jde požadavek, že bychom do určité míry rádi pracovali z domova. Ale protože se byty neustále zmenšují, soustředíme se na to vymyslet zdravý koncept do bytů, kde by mohl home office fungovat. Pracujeme na tom, jak funkce stále zmenšujícího se prostoru skloubit dohromady a současně zajistit odpovídající podmínky pro zaměstnance. Doma totiž lidé nejsou zpravidla vybaveni ergonomickým nábytkem, vhodným osvětlením a potřebným vybavením, dochází k problémům se zády, k vyčerpání. Často bývá také problematická kvalita vzduchu v místnostech ale třeba i úroveň hluku.


Snažíme se prosazovat do našich projektů inteligentní technologie, aby všechno běželo ještě více bezkontaktně a bezdotykově
.  


Máte nějaké nové zkušenosti v rámci vašich bytových a administrativních projektů v souvislosti s pandemií? Do jaké míry se tyto vlivy přesouvají i k vám architektům?

Zejména budovy pro zdravotnictví se nyní hodně soustředí na tzv. bezdotykové zóny a v tomto rytmu projektujeme už řadu let i koncepty administrativních budov. Co se týče bytových projektů i zde cítíme určitý posun. Snažíme se prosazovat do projektů inteligentní technologie, aby všechno běželo ještě více bezkontaktně a bezdotykově.  Přesto otevřeně říkám, že jako architekti dokážeme naprojektovat inteligentní budovy s minimálním kontaktem na rizikových místech, přesto otázka zvýšené hygieny je ryze na osobní odpovědnosti jejích obyvatel.

Více o zkušenostech a vizích projektů pro bydlení dle DELTA Group si můžete přečíst ZDE.

 

Bytová čtvrť Traviatagasse ve Vídni: Rozsáhlá nabídka prostor pro komunitní aktivity, důraz na podporu vícegeneračního soužití.

Bytová čtvrť Schichtgründe Vídeň: projekce v BIM, rozmanitost dětských hřišť a zelených ploch včetně předzahrádek. Dokončení jaro 2020.

Nová městská čtvrť Hagibor, Praha – Strašnice: bytové domy ALFA a BETA momentálně ve výstavbě. Bydlení s důrazem na okolní zeleň.