Dřevěná okna: ano nebo ne?

 Dřevo je materiálem, který je nezaměnitelnou součástí každého domova. Pocit tepla, útulnosti a pohody žádný materiál nenavodí tak, jako právě dřevo. Okna ze dřeva jsou symbolem prestiže a originality, ale jsou vhodná právě pro Vás?

 

Co mají moderní dřevěná okna společného s tradičními dřevěnými okny?

Okna se vždy tradičně vyráběla ze dřeva. Zapomeňte ale na tradiční dřevěná okna, která si pamatujete z dětství! Netěsnící, profukující a vlhkem zkroucená okna mají s moderními dřevěnými okny společný jedině název.

Dnes se dřevěná okna vyrábějí zcela jinak, než tomu bylo dříve. Profil moderního dřevěného okna je slepen z několika vrstev dřeva, takže dřevo již nepracuje a drží si tvar za všech okolností i povětrnostních podmínek.

 

Jaké dřevo zvolit?

V zásadě platí, že čím zvolíte tvrdší dřevo, tím delší životnost svým oknům zaručíte. Kromě typu dřeva si můžete vybrat z široké škály barevných provedení. Okna ze dřeva si ale vždy zachovají jedinečnou kresbu, kterou nelze napodobit.

 

Jak je to s kováním a se skly?

Co se týče kování a skla, dřevěná okna se v shodují s okny plastovými. Dřevěná okna, stejně jako plastová, mají buď dvě, nebo tři skla a prostor mezi nimi je vyplněn většinou argonem, který zabraňuje kondenzaci vlhkosti.

 

Na co si dát pozor?

Přestože jsou dřevěná okna vhodná téměř do všech podmínek, mají omezení, která je třeba respektovat. Rozhodně není vhodné dřevěná okna zasazovat do trvale vlhkého materiálu, neboť tam hrozí napadení plísní! Také je třeba dbát na údržbu – o dřevěná okna je třeba pečovat více, než o okna plastová.

 

Máte pasivní dům?

Pak jsou dřevěná okna vhodná i pro Vás! Hodnota tepelné prostupnosti u dřevěných oken může dosáhnout až Uw = 0,69 W/m2K, proto jsou plně využitelná i v pasivních domech (norma pro pasivní domy je Uw = 0,80 W/m2K).