Dřevo nebo vinyl?

Zvažujete-li přestavbu bydlení, je vždy lepší začít pěkně od podlahy. Podlaha, ačkoliv je často opomíjeným prvkem, hraje mnohdy velmi významnou roli. Ovlivňuje totiž to, zda se v místnosti cítíte příjemně i to, zda působí prostor útulně a harmonicky nebo naopak studeně a chladně. S prostorem dokáže doslova čarovat, opticky jej může zvětšit, zmenšit, rozzářit i dodat kýžený šmrnc. Mezi nejoblíbenější podlahové krytiny se řadí dřevo a vinyl. V čem jsou tak jedinečné? A objevíme u nich nějaké „mouchy“?

 

Kus přírody

Dřevo – tradiční a velmi oblíbený materiál užívaný již několik stovek let, a to nejen při zařizování interiéru. Tento přírodní prvek navozuje příjemnou atmosféru, pocit klidu, pohody, tepla i pomyslného bezpečí. Dřevěné plovoucí podlahy jsou díky své nadčasovosti, praktičnosti, líbivosti iekologické stránce vděčnou volbou, není proto divu, že jsou velmi často zahrnuty do návrhů bytových designerů. Dřevěnou podlahu lze použít například v obývacím pokoji. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud ji umístíte do ložnice a zpříjemníte si tak své první ranní kroky. V prostorách, kde hrozí vlhko či častější nápor mastnoty, nejsou dřevěné podlahy příliš vhodnou volbou. Po kontaktu s vodou může totiž dojít k jejich poškození. Dřevěné podlahy jsou však náchylné i vzhledem k běžnému užití. Nepříjemným následkům lze částečně předejít ochrannými vrstvami v podobě laku či oleje, tato opatření však nejsou vždy 100%. Obecně lze říci, že dřevěné podlahy vyžadují oproti vinylovým větší péči. Nemusíte se však obávat. Postačí, pokud dřevěnou podlahu zametete a následně přetřete mokrým hadrem. K čištění použijte čistou vodu se speciálními přípravky, které doporučuje výrobce či prodejce podlahy – jen tak totiž neuděláte chybu. Pozor však na to, aby podlaha nebyla příliš dlouho vlhká a nedošlo k jejímu poškození. Před setřením proto hadr vždy pečlivě vyždímejte.

Dokonalá imitace

Vinylová podlaha – syntetický a velmi odolný výrobek – představuje věrohodnou alternativu k podlahám dřevěným. Díky široké škále dostupných dekorů, dokonale imitujících dřevo i další přírodní materiály, získává v poslední době stále více na popularitě. Vinyl je v porovnání s dřevěnou podlahou tvrdší, na dotyk však o něco méně příjemný. Vinylová podlaha představuje odolnější variantu, která si hravě poradí s hlukem, vlhkostí i mastnotou, proto je vhodnou volbou do koupelny, kuchyně, ale i dětského pokoje. Proti běžným oděrkům je ve většině případů odolná, horší je to pak s neposednými dětmi či zvířecími mazlíčky – tedy jejich drápky.Pro běžnou údržbu vinylové podlahy lze užít klasický mop s vodou či pár kapkami speciálního čistícího přípravu. Co se týče ceny, vinylové podlahy jsou oproti dřevěným levnější variantou. Při výsledné kalkulaci je však třeba myslet na náklady spojené s pokládkou či přípravou podkladu. Cena se odvíjí také od odolnosti, barevného provedení, dekoru a dalších aspektů.

Při výběru podlahové krytiny zvažte nejen cenu, vzhled, praktičnost či životnost ale i zdánlivé maličkosti, jako je třeba výše zmíněná potřebná péče. Stále tápete? Poraďte se s odborníky. Ti přesně vědí, která podlaha se hodí do jaké místnosti a jakých podmínek. Tak, neváhejte a zvolte takovou podlahu, která bude splňovat i ty nejnáročnější požadavky!