Informace o dřevěných podlahových krytinách

Podlaha ze dřeva patří k nejoblíbenějším podlahovým materiálům ​a existuje už celá staletí. Za to vděčí své mnohostrannosti a přírodnímu kouzlu, která dává každé podlaze jedinečnou osobitost a krásu.

 

Tvrdá a měkká dřeva

Podlahová krytina z měkkého dřeva zahrnuje materiály z různých stromů, nejčastěji z borovice, jedle a cedru; tyto druhy dozrávají velmi rychle a jsou hojně k dispozici, avšak jejich rychlý růst vede k tomu, že dřevo je méně husté a tím i méně trvanlivé, takže bývá náchylné ke vzniku vrubů, rýh a škrábanců; také je obtížnější ho znovu ošetřit ochrannými nátěry, protože při broušení v něm stroj snadno způsobí prohlubeniny; i přes tyto nevýhody se mnoho lidí rozhodne pro podlahu z

měkkého dřeva díky kráse a jedinečným vlastnostem materiálu; ten je navíc ekologičtější, protože bývá z místních zdrojů a rychle se obnovuje.

Podlahová krytina z tvrdého dřeva: stromy, ze kterých se získává materiál na krytinu z masivního tvrdého dřeva, rostou mnohem pomaleji, a tak je dřevo z nich hustší a trvanlivější než měkké dřevo, takže vydrží déle a vyžaduje menší údržbu; skutečná trvanlivost různých druhů dřeva se liší a je hodnocena podle škály tvrdosti dřeva.

 

Vlastnosti designu dřevěné krytiny

Jednou ze skvělých věcí na podlaze z tvrdého dřeva je skutečnost, že nikdy nevyjde z módy. Používá se nepřetržitě už celá staletí a i přes řadu posunů a změn ve stylu a designu odolala ve zkoušce času a dokázala, že vzhled tvrdého dřeva nikdy nezestárne. Za to vděčí z velké části skutečnosti, že tvrdé dřevo představuje spojkou mezi interiérem a světem přírody. Dojmu lesa a houštin tak lze dosáhnout i v nejmodernějším či nejvšednějším prostředí.

jedinečnost: Každá deska či pás použitý na podlahy je jedinečné dílo přírody s individuálním vzorem a barvami; přitom existují desítky různých druhů domácího, zahraničního, běžného i exotického dřeva, kdy každé má vlastní strukturu, barvu a vlastnosti; díky tomu je každá instalace materiálu (podlaha) je jedinečná.

charakter: V průběhu času se dřevo mění, získává jemné stínování barvy a objeví se na něm drobné škrábance a rýhy, které vytvářejí jedinečnost a osobitost podlahy; jedná se o charakter,který není možné koupit, ale pouze ho nabýt v průběhu let.

velké prostory: Dřevo je podlahová krytina vhodná především do velkých otevřených prostor, protože struktury a vzory na jeho povrchu pomáhají rozbíjet monotónnost místnosti a působí jako pozadí, a také do prostoru vnášejí zajímavost a design; tento efekt mají podlahové desky, parkety i dřevěné instalace z malých dekorativních kousků.

 

Ceny dřevěné podlahové krytiny

Ceny různých druhů podlahové krytiny z masivního dřeva se mohou výrazně lišit, ale také zde platí, že „dostanete to, za co zaplatíte“. Renomované společnosti prodávající kvalitní trvanlivé materiály si účtují více. Kromě toho tvrdší dřeva obvykle déle rostou, takže jsou vzácnější a tím i dražší. Přestože počáteční investice u některých trvanlivějších podlahových materiálů z tvrdého dřeva může být značná, je potřeba zvážit skutečnost, že tyto materiály obecně vydrží mnohem déle než jiné levnější možnosti. I nejměkčí dřeva vydrží déle než koberec či korek, zatímco masivní dobře udržovaná dubová podlaha může vydržet celé generace.

Vyrobené překližkové tabule jsou pak nejlevnější možností. Přestože se nejedná o nejluxusnější materiál, při dobrém povrchovém ošetření a údržbě může podlaha z překližky propůjčovat prostoru rustikální půvab.

 

Jak působí dřevěné podlahy pod nohama

teplo: Tvrdé dřevo je středně teplá podlahová krytina, která si po celý rok uchovává relativně stálou teplotu; je teplejší než přírodní kámen, ale ne tak útulné jako koberec, přičemž je kompaktibilní se systémy podlahového vytápění, které dřevo v zimě udržují příjemně teplé.

měkkost: Dřevěné podlahy jsou obvykle středně měkký materiál pro nohy, což platí především, když jsou instalovány na nosnících nebo na nějaké izolační podložce; měli byste se však vyvarovat instalaci přímo na beton, protože podlaha by byla velmi tvrdá a nepohodlná.

hluk: To je jedna z největších nevýhod dřevěné podlahové krytiny, nejenže budete mít občas problém s vrzáním podlahových desek, navíc nepodložené masivní dřevo může být také velmi hlučné pro ty, kdo budou o poschodí níže; v tomto ohledu Vám může pomoct instalace korkové či pěnové podložky pod krytinou.

Jestliže se Vám dřevěné podlahy líbí, můžete si je prohlédnout v showroomech společnosti Supellex – svět podlah s.r.o.  https://www.supellex.cz.