Jak čistit bazén?

O zahradní bazény respektive o vodu v nich je potřebné se od začátku až do konce sezony náležitě starat. Jen tak budeme mít jistotu, že bude voda ke koupání vždy křišťálově čistá. Nejde o nic složitého.

 

Péče o čistou vodu by neměla nikomu zabrat víc času než nějakých 15 minut týdně. Takže jak na to?

Celý objem vody v bazénu pravidelně, alespoň jednou denně necháme přefiltrovat pomocí pískové filtrace. Písková filtrace je nejdůležitější součástí výbavy jak pro zapuštěné bazény tak pro nadzemní bazény. Měla by mít filtrační kapacitu odpovídající objemu vody (tedy bazénu), kterou budeme filtrovat. Na to musíme při výběru pískové filtrace pamatovat. Je ale už u některých prodejců zahradních bazénů běžné, že vám nabídnou bazén v sadě, tedy nejen s odpovídající filtrací, ale i s dalšími doplňky a bazénovým příslušenstvím, které budete ke komfortnímu koupání potřebovat.

Pravidelně ze dna bazénu odstraňujeme drobné nečistoty. Na pomoc si vezmeme bazénový vysavač. Jde to s ním rychle a efektivně. Na výběr jsou bazénové vysavače automatické i poloautomatické, které pracují sám i bez dohledu. Nečistoty plovoucí na hladině odstraníme bazénovou síťky na teleskopické tyči.

 Aspoň jednou týdně změříme hodnoty pH a případné odchylky upravíme, k tomu slouží tzv. kapkový tester. Stejně často likvidujeme pomocí vhodné bazénové chemie zárodky bakterií a preventivně chráníme vodu i před tvorbou řas. Během celé sezony ji také dezinfikujeme, k čemuž slouží chlorové tablety a také ji projasňujeme flokulantem.

K mání je více druhů chemie do bazénu. Bohužel ne každá bazénová chemie je kvalitní a stoprocentně účinná. Při výběru hledíme i na to, aby bazénová chemie měla všechny zdravotní a hygienické atesty. Používání takových bazénových přípravků je velmi jednoduché.

Během sezony se může stát, že se voda zakalí, nebo začne zelenat. Děje se tak zpravidla tehdy, kdy trošku zanedbáme pravidelnou údržbu vody. Pomoc je však snadná. Vmícháme flokulant, který kal se srazí do chuchvalců. Ty pak lehce odstraníme vysavačem nečistot. A když nám voda začne zelenat? Pak vmícháme rychle účinkující přípravek na likvidaci řas a flokulant na sražení nečistot. V obou případech po zásahu vodu filtrujeme dokud není zase průzračná.

Odstraňování nečistot z bazénu klidně svěřte bazénovému vysavači. Práci udělá za vás.                  

Foto: Mountfield

Používání kvalitní bazénové chemie je předpokladem pro zajištění čisté vody v bazénu.

Foto: Azuro