Jak na výrobu vlastní sauny?

 

Pravidelnému saunování se oddává stále více lidí. Mají k tomu jednoznačný důvod – posílení imunity a celkové zlepšení kondice. Časté návštěvy sauny mají příznivý vliv na obranyschopnost organismu, prokrvení dýchacích cest a rychlejší eliminaci mikroorganismů a hlenu. Pokud jste přesvědčení o tom, že saunování prospěje i vám, pořiďte si vlastní saunu! Pro zručnějšího kutila není problém ani výroba sauny svépomocí. Na trhu je k dostání veškerý potřebný materiál a příslušenství. Stavba sauny vyjde finančně výrazně levněji než výroba na míru od specializované firmy. Dobrá zpráva je, že domácí sauna není vhodná jen do rodinného domu. V posledních letech si ji pořizují i obyvatelé bytů.

 

Nesnažte se ušetřit na materiálu a vyberte si ten správný

Alfou a omegou je výběr materiálu. Na tom byste rozhodně šetřit neměli – měl by být kvalitní, trvanlivý a odolný vůči teplotám. Konstrukční rám se vyrábí z konstrukčních hranolů, ideálně z borovicového dřeva, které je pevnější. Pro vnitřní obložení sauny se nejčastěji používá skandinávský smrk, osika, olše nebo dřevo v tepelné úpravě termowood. Odborníci upozorňují, že se skutečně nevyplácí šetřit např. levnějšími alternativami z lokálních zdrojů, protože nejsou dostatečně kvalitní. Pro izolaci sauny se používají speciální PU panely i běžná minerální vata s vhodnými vlastnostmi. Do interiéru je jako stvořená africká vrba a ideální podlahovou krytinu představuje keramická dlažba.

 

 

Co by v sauně nemělo chybět?

Vlhkost vzduchu v sauně se pohybuje od 10 do 15 procent, ale teplota dosahuje i 100°C. Riziko popálení kůže výrazně eliminujete tak, že nízké boční sálání tepla odvedete kolmo ke stropu. V sauně by nemělo chybět okno s dvojitým nebo trojitým sklem, případně dostatečně výkonný mechanický ventilátor. Nedílnou součástí vybavení je přístroj na měření teploty a vlhkosti, lavice, zábradlí a opěradla, vědro a naběračka na vodu.

 

Na případné otázky vám rádi odpoví kvalifikovaní prodejci z e-shopu Finskasauna.cz, která se specializuje na prodej materiálu a technologií pro výrobu sauny.