Jak ochránit dřevo v interiéru před žloutnutím

Určitě už jste to někdy viděli. Obložení stěn a stropu v interiéru ze smrkových palubek v přírodním vzhledu nebo přiznané krovy a podbití šikmých stěn v podkroví je krásné, světlé, moderní a nadčasové. Přírodní smrkové dřevo na stěnách a stropu navozuje dojem útulnosti a v kombinaci s bílými stěnami a denním světlem interiér krásně prosvětluje a vytváří příjemnou atmosféru.

Již po roce je však dřevěné obložení zažloutlé. Tam kde byl nábytek nebo obrazy zdech jsou nyní světlé fleky. Je chyba se domnívat, že pokud na dřevo v interiéru nepůsobí vlivy počasí, není potřeba jej chránit. V důsledku působení UV záření, které proniká do interiéru okny, se totiž světlá barva dřeva jehličnatých dřevin mění na žlutou i ve vnitřních prostorách. A to tím rychleji, čím více světla na dřevo působí.
Jak tedy můžete ochránit dřevěné obložení ve vaší domácnosti před tímto nežádoucím jevem?

 

Dřevěné obložení natřete včas

Pokud máte nové bydlení nebo modernizujete stávající a budete obkládat stěny nebo stropy smrkovými palubkami, ideální je ihned obložení natřít ochranným nátěrem s UV filtry. Můžete zvolit například ochrannou lazuru ADLER Innenlasur UV 100, která zachovává přirozeně matný vzhled dřeva a poskytuje vynikající ochranu před žloutnutím. Je ekologická a prodyšná, takže zachovává přirozenou difuzi dřeva a vytváří tak příjemné a zdravé klima.

Pokud k obložení používáte hoblované smrkové palubky, vždy doporučujeme palubky před umístěním na zeď a natřením obrousit jemným smirkovým papírem zrnitosti 150. Při hoblování palubek ve výrobě totiž může docházet k nerovnoměrnému zatlačovaní dřevních vláken. V důsledku toho se pak lazura při natírání nemůže do hoblovaného dřeva rovnoměrně vsakovat. Díky nerovnoměrnému nasáknutí lazury a působení světla byste se mohli v budoucnu mohli dočkat nehezkých fleků na vašich dřevěných stěnách a stopech. Právě jemným obroušením povrchu dřeva můžete nerovnoměrnému vsáknutí nátěrové hmoty předejít.

asdd
Obrázek – Rozdíl mezi novým a zažloutlým obložením. Vpravo ošetřeno Innenlasur UV 100.

Pokud řešíte, co se stávajícím již zažloutlým obložením, nezbyde Vám než broušením odstranit stávající nátěr. Jakmile původní povrch vybrousíte až na čisté a jednotně barevné dřevo, opatřete palubky nátěrem ADLER Innenlasur UV 100, která obložení ochrání před dalším žloutnutím.

 

Nejen na obložení stěn a stropů

Pokud jste se rozhodli pro nábytek ze dřeva jehličnatých dřevin a chcete zachovat jeho přírodní svěží vzhled, ani v tomto případě se nevyhnete nutnosti ochrany dřeva před žloutnutím. I nábytek můžete natřít ochranou lazurou ADLER Innenlasur UV 100, která zachová přirozený vzhled dřeva jehličnatých dřevin po dlouhou dobu díky ochranným sloučeninám, které absorbují UV záření.
Nechte se inspirovat naší referencí krásného interiéru.