Jak správně vybrat interiérové dveře?

Možná se to nezdá, ale interiérové dveře jsou v domácnosti velmi důležitým designovým prvkem. Můžete vybrat dokonalé podlahy a nábytek, ale nebudou-li dveře k zařízení interiéru sedět, okamžitě nesoulad poznáte. Při výběru ovšem rozhodně nejde jenom o vzhled.

 

Pestrá paleta modelů

Nabídka na dnešním trhu je opravdu široká, zvláště mezi dřevěnými interiérovými dveřmi, které se dlouhodobě drží na prvním stupni v žebříčku popularity. Ať už jde o barvu, styl, dezén, materiál, povrchovou úpravu, ozdobné kování nebo různé způsoby prosklení, každý si snadno najde to své. Například v katalogu renomované společnosti Grimax. Má to ale háček. Abyste si mohli sestavit ty nejbáječnější interiérové dveře přesně podle vašich představ, musíte mít povědomí o tom, jak je správně změřit a vybrat.

 

Pravé, nebo levé?

Prvním důležitým bodem je zjistit, zdali potřebujete dveře pravé, nebo levé. Zdá se to možná banální, ovšem nevěřili byste, kolik lidí má tyto dvě alternativy přehozené. Pro jistotu pro vás máme jednoduchou pomůcku: prohlédněte si dveře z té strany, odkud jsou viditelné panty. Jsou-li na levé straně zárubně, jedná se o levé dveře, a naopak.

 

Zapeklitá šířka

Až budete kupovat nové interiérové dveře, musíte přirozeně vědět jejich přesné rozměry. Nejvíce vás bude zajímat šířka. Možná vás napadlo, že tento rozměr snadno zjistíte, změříte-li jednoduše vaše staré dveře, to je ovšem chyba. Nejdůležitější je totiž změřit šířku zárubně, nebo také “světlost zárubně”. Tento údaj získáme, přiložíme-li metr od jedné vnitřní strany zárubně ke druhé, tedy v jejím nejužším místě.

 

Můžeme přistoupit k samotným dveřím

U dveří jako takových měříme výšku a šířku. Při objednávání dveří se pravděpodobně u šířky setkáte se třemi rozměry. Kromě již vysvětleného pojmu „světlost zárubně“ se tedy budete muset naučit další dva termíny, rozměr ve falci a maximální šířka. Rozměr ve falci je logicky měřen při užší straně dveří, maximální šířka pak při jejich širší straně. S dvojími rozměry se setkáte také u výšky dveří – zde platí stejná pravidla. Hotovo? Pak už se zbývá jen ujistit, že mají interiérové dveře po celé šířce i délce stejné rozměry.

 

A co zárubně?

Objednáváte-li nejen dveře, ale i samotné obložkové zárubně, budete se orientovat podle rozměrů stavebního otvoru. V tomto případě nikterak nespěchejte, stavební otvor by se měl totiž správně měřit až na konec, když jsou již hotové podlahy, stěny a obklady. Abyste dosáhli kýženého údaje, změřte otvor a připočtěte ke každé straně 5 cm.