Jak zvýšit bezpečnost balkonů?

 

Ať už máte balkon na bytovém domě jako součást bytu nebo na rodinném domě, v první řadě by měl být bezpečný. U balkonů starších bytů i rodinných domů to bohužel už dávno neplatí. Materiály stárnou a chátrají a je tedy zapotřebí rekonstrukce. Rekonstrukce by se měla týkat samotné konstrukce balkonu, ale velká pozornost by měla být věnována také zábradlí a jeho výplni. Právě tady hrozí největší rizika a je třeba dodat zábradlí maximální bezpečí.

 

Jaké možnosti a materiály jsou na výběr?

Možností výplní zábradlí na balkonech je v dnešní době opravdu mnoho. Často využívaná jsou dřevěná nebo kovaná zábradlí. Mezi jednotlivými částmi ale vznikají mezery, což rozhodně bezpečí nepomáhá. Dřevo navíc poměrně rychle stárne a kov začíná korodovat. Ideální výplně zábradlí jsou v současnosti z deskových materiálů. Ty zajistí celistvé vyplnění zábradlí a tím pádem i maximální bezpečí.

 2

 

Jaké desky ale vybrat?

Také nabídka deskových materiálů je v současnosti opravdu široká, ale ne všechny desky mají pro využití na balkonech potřebnou kvalitu a vlastnosti. Je třeba, aby deskový materiál dokázal dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů a UV záření a neztrácel své původní schopnosti. Dále by měly být desky odolné proti poškození nárazem a trvalým tlakem, například větru. Jen málo desek má takové schopnosti. Ovšem můžeme na trhu najít i materiály, které jsou přímo pro využití na balkonech vyvíjeny. Jedná se o desky Cetris.

 

Desky Cetris splnily i náročné testy

Desky Cetris byly totiž přímo na využití na balkonech bytových a rodinných domů testovány v plzeňské pobočce Technického a zkušebního ústavu stavebního. Bezpečnost a použitelnost výplní zábradlí na balkonech, terasách, lodžií se posuzuje podle normy ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí. Kritickou zkouškou je ověření spolehlivosti zábradelní výplně na účinky rázového zatížení. Při tomto testu musí výplň zábradlí odolat měkkému rázu s energií rázu až 250 J. Minimální tlouš´tka desky CETRIS vhodná pro výplň zábradlí je 14 mm.  Ideální volbou na balkony jsou pak cementotřískové desky CETRIS® FINISH, které mají líc a hrany ošetřené základním nátěrem a finálním nátěrem. Rubová strana desek je opatřena základním nátěrem.

 

Detailní informace o produktu najdete na www.cetris.cz.