Kährs World Collection: Není exotická dřevina jako exotická dřevina

Ochrana životního prostředí a téma trvale udržitelného rozvoje, to jsou oblasti, na které je u odborné i širší laické veřejnosti kladen čím dál větší důraz. Někteří výrobci se ve své praxi touto tematikou teprve začínají zabývat, jiní jsou již o krok i dva napřed. Mezi společnosti, které by mohly jít příkladem, patří například švédský výrobce dřevěných vícevrstvých podlah Kährs.
Ten se výrobou dřevěných podlah zabývá již od roku 1935, kdy získal patent právě pro výrobu vícevrstvých parket. A nejen vícevrstvá konstrukce, která je k životnímu prostředí ohleduplnější než masivní podlahy, ale také výrobní postupy a používané materiály jdou ruka v ruku s myšlenkou ekologie a udržitelného rozvoje. Firma Kährs byla jedním z průkopníků ve výrobě podlah, kteří nahradili syntetická ředidla ředidly na bázi vody, v roce 1948 navíc jako první zavedla výrobní postup bez výskytu ředidel.

 

Ohleduplnost při výrobě a ochrana životního prostředí doprovázejí tohoto švédského výrobce až dodnes. Jednou z řady novinek, které Kährs v letošním roce představil, proto byla také kolekce World Collection. Základním „mottem“ této kolekce je „Krása se svědomím“, tedy vyrábět krásné a kvalitní podlahové krytiny s co nejnižším negativním dopadem na životní prostředí. A to se výrobci podařilo. Kolekce zahrnuje jeden dekor z exotické dřeviny jarrah a šest nových krásných dekorů s odstíny exotického dřeva. Všechny vypadají, jako by byly vyrobeny ze dřevin teak či merbau, avšak žádná exotická dřevina při výrobě nebyla třeba, základní výrobní surovinou se totiž stal švédský dub.

 

Výrobce všech 6 nových odstínů z dubu dokázal namořit a upravit takovým způsobem, že jsou k nerozeznání od originálů z exotických dřevin. Dekory nesou i originální pojmenování, u kolekce World Collection se autoři nechali inspirovat názvy exotického koření. 1lamelový vzor najdete u dekorů Cayenne a Coriander, 2lamelový u dekorů Chili a Nutmeg a 3lamelový vzor pak u dekorů Habanero a Cardamom. Do sytě medově až červeno hnědých odstínů mořené palubky chrání vrstva saténového laku na povrchu. Ve všech případech se jedná o třívrstvé palubky tloušťky 15 mm, dekory Cayenne a Coriander mají rozměr 1800 x 130 mm, zbývající čtyři pak 2423 x 200 mm.

   

 

Dekory vyniknou v moderním i tradičním interiéru, jsou živé a každou místnost proto spolehlivě rozzáří. Jste-li zastánci střídmě zařízených interiérů, pak kouzlo těchto exotických dekorů zafunguje ještě lépe. Krytina je uzpůsobena pro pokládku plovoucím způsobem, již z výroby je vybavena zámkovým spojem Woodloc. Samozřejmě ji lze k podkladu přilepit i napevno. Náhrada exotických dřevin za evropskou dřevinu dub přispěla také k příznivější pořizovací ceně, 1 m2 včetně 20% DPH pořídíte v závislosti na dekoru již od 1.680,-.

 

Výhradním dovozcem a distributorem podlahových krytin Kährs pro ČR je společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o. Pro informace nejen o podlahových krytinách Kährs navštivte www.kpp.cz nebo www.1floor.eu.