Světlovody – efektivní řešení pro tmavé prostory!

Světlovody jsou elegantním, praktickým ale především úsporným způsobem, jak zavést denní světlo i do tmavých místností. V zahraničí se světlovody už po desítky let řadí ke standardním osvětlovacím prvkům. Objevte i vy jejich skvělou službu!

 

 
Tři funkční části
Fungování přenosu světelných paprsků z exteriéru do interiéru je založeno na fungování fyzikálních a optických zákonech. Opírá se také o principy dopadu, odrazu a lomu světla. Světlovod má tři základní části. Světlo shora, které je intenzivnější než boční, vstupuje do tubusu přes zasklený otvor ve střeše. Nejčastěji se jedná o kopuli, ale může být i plošný. Vnitřní povrch tubusu, kterým se světlo dále vede, je opatřen vysoce reflexní vrstvou. Světelné paprsky se dále odráží do stropního difuzéru osazeného ve stropě, který potom světlo rovnoměrně rozptýlí tak, že nedochází k oslnění osob, ale ani ke zkreslení barev!

Nabídka je široká
Výrobou světlovodního osvětlení se zabývají firmy Lightway, Solux a Velux. Každá firma nabízí rozdílná konstrukční a materiálová řešení, provedení detailů, ale také jiné montážní a cenové podmínky. Záleží tedy na vašich požadavcích.

www.lightway.czwww.lightway.cz

Na co si dát pozor
Výběr světlovodu je nutné promyslet. Každý materiál má své specifické výhody ale i nevýhody. Střešní vstup může být například řešen jako čtvercový otvor zasklený tvrzeným sklem. Tento typ pohledově neruší a působí spíše jako malé střešní okno. Pozornost věnujte také průměru tubusu, protože na něm je závislá kvalita přenosu světla. Střešní vstup může být řešen také jako vystouplá kopule – ta funguje kvalitně i při špatném počasí, protože využívá jak difúzní světlo, tak i to které se odrazí od střechy. Zvolit si můžete také provedení a vnitřní povrch tubusů. Ohebné tubusy zavedou světlo bez použití nastavitelných kolen bez problémů do všech koutů budovy. Pevné tubusy potřebují ke změně směru přechodová kolena. Jejich velkou předností je vnitřní povrch se superreflexní vrstvou a její dokonalou odrazivostí.

www.lightway.cz

Proč si pořídit světlovod?
Důvodů je hned několik. Světlovod efektivně osvítí místnost s nedostatkem denního světla, zatraktivní prostory a znásobí jejich využitelnost. Významně také uspoříte finance za spotřebu elektrické energie – využíváte přece přírodní světlo! Světlovod také snižuje pocit stísněnosti v uzavřených prostorách, snadno a rychle se montují a nevyžadují stavební povolení.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv světlovod, ke stanovení výsledné ceny potřebujete znát typ střechy a délku počítanou od úrovně střešní krytiny do místa vyústění ve stropě. V každém případě vám vynaložená investice zkvalitní bydlení i v místech, kde předtím nebylo přirozené světlo!

Více informací najdete na www.svetlovody.cz .