Krby a kamna se vrací do moderních rodinných domů!

 

Krby a kamna dokáží dodat interiérům rodinných domů to pravé kouzlo domácí pohody a přirozené elegance. Navíc samozřejmě slouží jako zdroj vytápění. Vytápění pomocí dřeva a tuhých paliv je stále nejlevnějším způsobem. S jejich pomocí lze vytápět jednu i více místností, záleží na zvoleném druhu. V posledních letech jsou velmi populární i v moderních interiérech, kde se stávají dominantou jednotlivých místností.

Jaký druh se hodí pro váš interiér?

Hodí se do moderních rodinných domů spíše otevřené krby nebo elegantní kamna? Tuto otázku si klade asi každý, kdo o instalaci přemýšlí. Bohužel na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každý produkt, ať už krby nebo kamna, má své specifické vlastnosti a přednosti. Až na základě vašich požadavků a bytových dispozic je možné vybrat nejvhodnější druh. Je tedy zapotřebí znát alespoň základní charakteristiku obou druhů, abyste dokázali lépe vybrat. Pokud si stále nebudete s výběrem jistí, mohou vám pomoci specializovaní kamnáři, kteří se také následně postarají o samotnou realizaci kamen nebo krbů.


Základní charakteristika a přednosti krbů

Krby se dělí do několika kategorií. Základním druhem, který je asi i nejznámější, jsou obezděné otevřené krby bez krbové vložky. Tento druh krbů je znám odjakživa a je považován za klasický. Další variantou jsou obezděné krby s krbovou vložkou. Krbová vložka z litiny nebo oceli má za následek vyšší sálavý účinek krbu, akumulaci tepla a možnost vybavení tepelným výměníkem, který bude teplo rozesílat i do ostatních místností. Kromě klasických krbů na tuhá paliva je možné v současnosti vybírat i krby elektrické, na biolíh, akumulační krby nebo krby ekologické. Montáže krbů se vždy provádí individuálně na základě konstrukčních vlastností každého domu.


Základní přednosti a charakteristika kamen

Kategorie kamen, se stejně jak u krbů, dá rozdělit do několika podkategorií podle konstrukce, způsobu topení, vzhledu a vlastností. I kamna se jako zdroj tepla v interiéru využívají odjakživa a byly doby, kdy byly součástí téměř každé domácnosti. Všechny druhy mají poměrně jednoduchou, ale velmi účinnou konstrukci, která zajišťuje skvělou výhřevnost a jednoduchou obsluhu. Kamna je možné osadit výměníkem a vytápět další místnosti. Existují desítky různých druhů, některé s důrazem na design, jiné s důrazem na praktičnost. Je jen na vás, jaký si zvolíte. Montáže kamen bývají jednodušší. Základní modely stačí jen usadit připojit ke kouřovodu. Jak může vypadat opravdu netradiční pojetí krbů a kamen se podívejte ZDE.