Vybíráte podlahovou krytinu a protáčí se vám panenky nad bohatou nabídkou? Pokud jsou vašimi prioritami dlouhá životnost, odolnost, snadná údržba a možnost renovace, pravděpodobně nakonec skončíte u dřevěné podlahy. Ostatně proč ne, není tomu tak dávno, kdy bylo dřevo jedinou volbou. A protože se osvědčilo, dnes se k němu opět vracíme, a to i navzdory přítomnosti „modernějších“ materiálů. Připravili jsme pro vás výčet největších výhod a nevýhod – konečné rozhodnutí bude samozřejmě na vás.
Proč dřevěnou podlahu pořídit?
Charakteristickým znakem kvalitní dřevěné podlahy je dlouhověkost. Budete-li o ni správně pečovat, vydrží v původním stavu velmi dlouho. Výrazné projevy stárnutí nebudou patrné ani za několik desítek let. Velkou výhodou jsou velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti.
Dřevěné parkety, ale také dřevěná plovoucí podlaha jsou velmi odolné proti oděru, pevné a stále. Nehrozí u nich vyšisování v důsledku působení UV záření, jako tomu je v případě jiných materiálů. Údržba je přitom snadná a časově nenáročná – stačí, když podlahu vysajete a setřete vhodným přípravkem nebo vlhkým hadrem. Fakt, že dřevo nezadržuje prach, ocení alergici a astmatici.
Všechny typy dřevěných podlah lze v případě potřeby jednoduše renovovat. Dojde-li k poškození nebo opotřebení, dřevěné prvky se vymění nebo zbrousí a opětovně přelakují.
V čem je háček?
Jak už to tak bývá, nic není úplně perfektní. Kvalitní dřevěná plovoucí podlaha není nejlevnější a nemůže si ji dovolit každý. S ohledem na dlouhou životnost se však investice vyplatí. Jako nevýhodu lze brát také absorpci vlhkosti, která může ve větší míře zapříčinit vznik plísní. Proto se dřevěná podlaha nedoporučuje do míst, jako je koupelna.
A pozor – zamýšlíte-li pokládku dřevěné podlahy v okolí krbu či kamen, nezapomeňte na vhodně zvolenou ochranu. Dobrou volbou je tvrzené sklo, které vypadá nenápadně, ale poslouží jako prevence před případným požárem.