Malá ale útulná

Máte koupelnu malých rozměrů? Nejste zdaleka sami. Většina obyvatel, kteří bydlí ve starých nebo panelákových bytech, řeší tuto nesnáz. Ale ani majitelé nových bytů nemají vyhráno. Někteří projektanti stále řeší koupelnu jen jako vedlejší místnost a nepřikládají jí takovou důležitost, jakou si v dnešní uspěchané době zaslouží.

I pro malé koupelny se najdou taková řešení, aby místo očisty bylo zároveň i místem odpočinku a relaxace.

Sprchový kout nebo vana?

Pokud řešíte malý prostor, nejspíš se rozhodnete pro sprchový kout. Mívá malý půdorys a do malé koupelny se hravě vejde. Nejběžnější rozměr sprchové vaničky je 90×90, k dostání jsou ale i menší nebo větší. Při výběru volte ale raději větší variantu. V malém sprchovém koutě se osprchujete pouze s velkými obtížemi. Otvírání zástěny si vyberte posuvné nebo skládací. Ušetříte tím spoustu místa, které můžete využít účelněji. Typ výplně sprchové zástěny by měl být raději průhledný.  Čiré sklo místnost prosvětlí a provzdušní.

Na našem trhu ale naleznete i vany, které jsou přímo určeny do menších koupelen. Když už se tedy pro vanu rozhodnete, vyberte si obdélníkovou nebo rohovou s jednou delší a jednou kratší stranou. Tyto vany vám poskytnou dost prostoru na pohodlné vykoupání. Pokud zvolíte k vaně vanovou zástěnu, které jsou k dostání v nejrůznějších provedeních a velikostech, můžete si dopřát nejen uklidňující koupel ale i rychlou, svěží sprchu, aniž byste tím zacákali celou koupelnu.

Umyvadlo, ale jaké?

V každé koupelně musí být určitě umyvadlo. Umyvadla se vyrábí závěsná, stojící, částečně nebo zcela zapuštěná. Umyvadlo zavěšené na stěně je nejjednodušší a obyčejně i nejlevnější varianta. Ušetří také hodně místa. Pod takovým umyvadlem můžete mít umístěnou i vkusnou praktickou skříňku s úložným prostorem na nejrůznější toaletní potřeby. Rozhodně nezapomeňte na velké zrcadlo. To prostor opticky zvětší.

Podmítková baterie – dobrá volba

Pokud už rekonstruujete koupelnu, nechejte si do sprchového koutu zabudovat podomítkovou baterii .  Nejenže vypadá elegantně, ale nad obklady vyčnívají jen ovládací prvky – samotné rozměrné těleso baterie je ukryté pod omítkou. I těchto několik centimetrů ušetřených v tak malém prostoru jako je sprchový kout jistě oceníte. Už se nebouchnete o vyčnívající baterii.A jestliže zvolíte termostatickou baterii, které se vyrábí také v podmítkovém provedení, nebudete litovat. Ušetříte centimetry a zároveň nemusíte při každém pohybu mít strach strčit do baterie, abyste se náhodou neopařili a budete také šetřit vodu a tím i vaše peníze.

Pro inspiraci si můžete on-line prohlédnout nebo objednat nový katalog produktů pro rok 2010 na www.mbkeramika.cz .