Neuspěli jste s klasickou hypotékou? Vezměte to po americku!

Žádali jste v bance o hypotéku, ale odešli jste s nepořízenou? Nevěšte hlavu a zažádejte si znovu. Tentokrát ale nechte stranou klasickou půjčku na bydlení a vyzkoušejte americkou verzi. Benevolentnější podmínky při sjednání vám pomohou uspět tam, kde jste předtím pohořeli.

Americká hypotéka představuje perfektní alternativní řešení pro všechny zájemce o vlastní bydlení, které běžné banky z jakéhokoliv důvody odmítly. Velkým plusem je lepší dostupnost úvěru, kterou však částečně dekapitují horší podmínky v oblasti úroků a splácení. Víte, s čím vším musíte u americké hypotéky počítat?

 

Ani americká hypotéka vám nepůjčí na 100% hodnoty nemovitosti

Hned na úvod je dobré vědět, že ani americkou hypotéku nesjednáte na 100% hodnoty nemovitosti, mnohem běžnější je maximální výše 70-80%, stejně jako u klasických hypoték. Narozdíl od nich ale není tato hypotéka vázaná jen na nákup nemovitosti, ale můžete ji použít prakticky na cokoliv, tedy třeba na nové auto nebo nákup vybavení domácnosti.

Díky neúčelovosti půjčky nemusíte poskytovateli vůbec sdělovat, na co peníze potřebujete a potřebovat nebudete ani účty, faktury a mnohé jiné dokumenty, které od vás standardní hypotéka vyžaduje. Právě toto velké množství papírování vnímá řada klientů jako značné negativum klasických úvěrů na bydlení.

 

Lepší dostupnost a shovívavější podmínky mají svou cenu

Americká hypotéka ale nemusí být tak skvělá, jak se na první pohled jeví. Benevolentnější podmínky zkrátka něco stojí. Počítat tedy musíte s:

  • vyšší úrokovou sazbou
  • kratší dobou splácení
  • vyšší roční procentní sazbou nákladů (RPSN)
  • nižší půjčenou sumou

Před konečným podpisem smlouvy se vám proto určitě bude hodit kalkulačka hypoték, která vám ukáže ty nejlepší alternativy právě pro vás a zjistí, jestli jde o produkt vhodný pro vaše potřeby. Všímejte si především výše poplatku za schválení americké hypotéky. Ten může činit až 150 000 Kč, přičemž od banky nedostanete v rámci neúčelového úvěru více než 5 000 000 milionů Kč.

Seznamte se i s délkou doby splatnosti. Ta se liší podle poskytovatele, orientačně však počítejte s hranicí 15 až 25 let.

 

Americká hypotéka místo spotřebitelského úvěru

Díky flexibilnosti nastavených podmínek ale můžete americkou hypotéku využít i  mnohem rozmanitějšími způsoby než jen jako náhradu klasické hypotéky. Poslouží vám třeba jako náhrada spotřebitelského úvěru s mnohem nižšími úroky, a to právě díky zastavené nemovitosti. Takové sjednání úvěru totiž představuje pro banku nižší riziko, takže vám velmi ráda vyjde vstříc. S povděkem pak také jistě kvitujete delší dobu splatnosti a možnosti půjčení mnohem vyšší částky než u klasického spotřebitelského úvěru.