Podlahová krytina z masivního dřeva – časté dotazy

 Jaké výhody má podlahová krytina z masivního dřeva oproti jiným typům, jako je podlaha z předpřipraveného dřeva, plovoucí dřevěná podlaha nebo lepená podlaha z předpřipraveného dřeva?

Podlahová krytina silná 2 cm má ochranný nátěr silný 0,8 cm, který je možné obrousit a povrch znovu natřít až 7x, přičemž může vydržet i více jak 100 let. Také dodává strukturální pevnost podlahovému systému díky své tloušťce a spojovacímu systému s perem a drážkou. Pokud máte dřevěnou podkladovou podlahu, měli byste nejlépe použít podlahovou krytinu z masivního dřeva silnou 2 cm.

 

Je důležité, jakou velikost či barvu použiji? Je některá šířka lepší než jiná?

Ne, doporučujeme použít desky jakékoli šířky, která Vám esteticky vyhovuje. Velkou změnu v posledních 15 letech přinesly širší desky (8,26 cm) místo standardních se šířkou 5,7 cm. Pravidlem však je, že úzké desky dávají domovu formálnější vzhled. Pokud budete instalovat novou podlahu z masivního dřeva v kuchyni (nebo v její části) a máte v přiléhajících místnostech starší dřevěné pásy široké 5,7 cm, doporučujeme použít desky široké 7,5 cm či více, aby byl jasný rozdíl mezi oběma podlahami. Strefit se do stejného stupně a barvy krytiny je velmi obtížné a výsledek by nemusel být dobře zkombinovaný.

Barva podlahy je osobní volbou, která souvisí především s Vaším vkusem a s dalšími barvami v interiéru. Přirozeně světlé dřevo se hodí do jakéhokoli stylu interiéru a prosvětlí každou místnost. Obvykle nedoporučujeme používat tmavou podlahovou krytinu do velmi tmavého interiéru.

 

Můžu použít podlahovou krytinu z masivního dřeva ve sklepě?

Ne, ve sklepech bývá vyšší relativní vlhkost, protože leží pod úrovní země, a podlahová krytina z masivního dřeva může tuto přebytečnou vlhkost absorbovat a rozpínat se, což může vést ke zkroucení okrajů desek. Nedoporučuje se používat podlahu z masivního dřeva silnou 2 cm v jakémkoli vlhkém prostředí nebo na místech, kde je vyšší relativní vlhkost než 55 %. Na tato místa doporučujeme podlahovou krytinu z předpřipraveného dřeva, pevnou či plovoucí, protože ty jsou více stabilní.

 

Je možné přilepit podlahovou krytinu z masivního dřeva na betonové desky?

Ne, podlahová krytina z masivního dřeva 2 cm se může rozpínat a smršťovat více než krytina z předpřipraveného dřeva. Nedoporučujeme přímé lepení jakékoli krytiny z masivního dřeva silné 2 cm na jakýkoli povrch, protože spojení lepidlem by neumožnilo krytině se normálně pohybovat a dýchat a mohlo by způsobit zkroucení krytiny. Jak bylo zmíněno výše, někteří výrobci umožňují přímé lepení svých výrobků, tenčích podlahových krytin z masivního dřeva.

Pokud jsou betonové desky suché, můžete na beton položit plastovou či gumovou parozábranu silnou 4-6 mm a na ni pak podlahu vytvořit: dvě vrstvy překližky silné 1,27 cm nebo pražce a překližkový základ, na ně černý plstěný papír pod masivní dřevo, a nahoru pak hřebíky či svorkami připevnit podlahovou krytinu z masivního dřeva.

 

 

Kde můžu použít podlahovou krytinu z masivního dřeva a jak ji připevnit?

Podlahu z masivního dřeva silnou 2 cm můžete instalovat na jakoukoli podkladovou podlahu a na jakékoli úrovni v domě. Připevnit ji můžete plochými hřebíky či svorkami, při čemž Vám pomůže svorkovačka na dřevěné podlahy (můžete si ji vypůjčit v půjčovně nástrojů). Také můžete instalovat podlahovou krytinu z masivního dřeva na vinylovou krytinu, pokud ta leží na dřevěném podkladě.

 

Jsou všechny značky krytiny z masivního dřeva stejné?

Ne, stejně jako u ostatních výrobků, které koupíte, mohou být také zde velké rozdíly v kvalitě. Někteří výrobci používají méně kvalitní dřevo a mají špatné opracování. Také jejich ošetření nátěry může být slabé a nedostatečné.

 

Můžu si podlahu z masivního dřeva nainstalovat sám/sama?

Ano, instalace dřevěné podlahy není obtížná. Pokud dokážete změřit desku, uříznout ji a přibít hřebíky, pak si můžete dřevěnou krytinu nainstalovat sami.

Jedná se přitom o snadný a praktický způsob, jak ušetřit spoustu peněz. Podlahová krytina bývá vybavena instrukcemi pro instalaci, ale také je samozřejmě potřeba standardní dovednost práce s nástroji a zdravý selský rozum. Jakmile předem ošetřenou krytinu z masivního dřeva nainstalujete, můžete místnost hned začít používat.

 

Kolik podlahové krytiny z masivního dřeva je potřeba objednat? Proč se má k celkové rozloze připočítat 5 % navíc? 

Je důležité pamatovat na to, že výrobci doporučují připočítat k vlastní rozloze podlahy 5-10 %. Těchto 5-10 % navíc má pokrývat desky, které se Vám nebudou zamlouvat, a také odpad při řezání a pokládání. Pokud budete chtít krytinu pokládat v úhlu 45° (tj. „koso“), bude potřeba dalších asi 15 % kvůli většímu množství odpadu.

 

Jaké nástroje budu potřebovat?

Budete potřebovat pár základních nástrojů: posuvné pravítko, pokosovou pilu, kladívko, podlahové hřebíky se zatloukačem, vrtačku, vykružovačku/přímočarou pilu, malou stolní pilu, hřebíkovačku na podlahy z masivního dřeva připevňované plochými hřebíky či svorkami, páčidlo a pár balíčků malých dřevěných klínků. Všechny tyto položky můžete zakoupit v potřebách pro dům a zahradu či pro práci se dřevem nebo si je vypůjčit z půjčovny. Srozumitelný návod na instalaci bývá přiložen v každém balení podlahové krytiny.

 

Jaké jsou výhody použití předem ošetřené krytiny oproti neošetřené krytině?

Zakoupení předem ošetřené podlahové krytiny znamená vyhnout se časově náročnému broušení a natírání neošetřené krytiny po jejím nainstalování. Většina výrobců známých značek používá různé barvy mořidla a 7-10 vrstev trvanlivého nátěru s oxidem hlinitým. Nátěry s oxidem hlinitým je možné nanést pouze v prostředí továrny a jsou mnohem odolnější vůči opotřebení než cokoli, co zakoupíte v obchodním domě či v domácím centru. Při použití předem ošetřené podlahové krytiny se můžete hned po instalaci nastěhovat do místnosti, takže není nutné čekat celé dny, kdy se vrstvy nátěru nanášejí a usychají.

Instalace neošetřené krytiny z masivního dřeva není náročná, ale vyžaduje řadu dalších kroků, kdy budete muset jít do půjčovny si vypůjčit těžké brousicí stroje a naučit se s nimi zacházet. Také budete muset koupit veškerý brusný papír, nátěry, štětce atd.. Při práci vznikne značný nepořádek, a pokud neumíte stroje dobře ovládat, můžete způsobit ve dřevě rýhu a poškodit ho. Kromě toho nanášení nátěru na podlahy po instalaci vyžaduje několik dní čekání, než vrstvy nátěru zaschnou a Vy budete moct místnost znovu používat.

Pokud se chystáte instalaci dřevěné podlahy, navštivte showroomy společnosti Supellex – svět podlah s.r.o.  https://www.supellex.cz. Pracovníci společnosti Vám rádi poskytnou odborné poradenství.