Správná montáž a manipulace

V dnešním, závěrečném díle našeho speciálu o všestranné údržbě oken se budeme soustředit na správnou montáž a manipulaci s Vámi vybranými, novými plastovými přírůstky.

Průřez začneme kde jinde než u montáže Vašeho plastového výrobku. Co se týče montáže jako takové, jsme tu samozřejmě pro Vás, jakožto profesionálové v tomto oboru. Montáž je ve své podstatě vlastně víceméně jednoduchá, nicméně vyžaduje nejen pečlivost a čistotu, ale také, a to především, je nutno produkt do stavby kvalitně, odborně a odpovídajícím způsobem zabudovat, jedině tak mohou vyniknout jeho vlastnosti nejen v oblasti estetické, ale především tepelně izolační. Pokud si tedy chcete být jisti, že využijete každý haléř, který jste do našich produktů investovali, doporučujeme svěřit montáž do rukou našim kvalifikovaným pracovníkům, ochotným udělat maximum pro spokojenost Vaši i Vašeho domečku.

Nicméně údržba Vašeho namontovaného plastového klenotu po této montáži už zůstává na Vás. Pomineme-li fakt, že je kdykoliv možné objednat si údržbu Vašich plastových miláčků u nás, jak už jistě máte na vědomí. Jak už jsme zmiňovali v úvodním díle našeho speciálu, případné zbytky malty po stavební činnosti nebo jen montáže okna je nutno odstranit nejen neprodleně, ale také velice opatrně, v žádném případě nasucho. Maltu omýváme postupně a to za vydatného smáčení vodou, případně vodou s trochou mycího prostředku. Dbáme rovněž na odstranění zbytků ochranných fólií a to pokud možno do prvního měsíce ode dne montáže. Ode dne montáže rovněž bedlivě kontrolujeme funkčnost výrobku a to ve všech směrech. Veškeré informace ohledně údržby už Vám byly poskytnuty v minulých dílech, přikročíme proto rovnou k obsluze, tedy manipulaci s Vaším novým výrobkem.

okno

Obsluha
Okna v poloze pro krátkodobé, nárazové větrání, tedy v poloze, kdy je okno plně otevřeno a pravděpodobně i nezajištěno, zásadně nenecháváme bez dozoru. Nejen průvan bývá zrádný. Co se týče samotného větrání, byl mu věnován samostatný díl a proto předpokládáme, že jste v tomto směru již poučeni.
Ve vlastním zájmu při jakékoliv manipulaci a údržbě dbejte na bezpečnost svou i cizí. Je zde samozřejmě nebezpečí přiskřípnutí, tedy zranění částí těla v oblasti mezi křídlem a rámem, proto pečlivě dbejte na to, abyste se takové nepříjemné situaci vyhnuli nejen Vy, ale i Vaše děti.
V souvislosti s obsluhou si dále připomeneme několik bodů z úvodního dílu našeho speciálu. Rozhodně byste je měli mít na paměti a snažit se je pokud možno stoprocentně nezanedbat.

 • Vyhýbáme se povrchovému poškození oken a to opět jakýmkoliv způsobem, mimo jiné i manipulací s otevřeným ohněm v jejich blízkosti.
 • Manipulaci s okenní kličkou provádíme vždy a zásadně při zavřeném okně.
 • Plastové profily skutečně nesmí být vystaveny teplotě vyšší než 70 °C, ať už v důsledku klimatických podmínek nebo blízkosti umístěných spotřebičů aj. Tato zásada platí samozřejmě i v opačném případě. Klíčové by pro Vás mělo být, že rozsah použití těchto plastových výrobků je -30 °C až 70 °C.
 • Okna nikdy nepoužíváme jako prostředek k upevnění, podložku nebo odkladovou plochu, neopíráme se o ně, nevystavujeme je nárazům a podobně.
 • Rámy nenatíráme, nepřetíráme, nelakujeme, nebrousíme aj.
 • Čas od času je třeba zkontrolovat, případně i dle potřeby vyčistit okenní odvodňovací kanálky.

okno

Chcete-li si zachovat nejen dlouhou životnost, ale i bezpečnost, je třeba držet se několika základních bodů, ovlivňujících právě zmíněnou životnost i bezpečnost. Kterých?

 • Nevystavovat otevřené okenní křídlo zatížení.
 • Nesnažit se otevírat okno za okraj okenního otvoru.
 • Nepokládat předměty do otevřeného okna mezi okenní křídlo a rám.
 • Nenechávat okno volně otevřené v silném větru nebo průvanu, a jak už jsme zmiňovali, rovněž především bez dozoru.
 • Při zavírání držet okno vždy za kliku, nikoliv v jiném místě okna.

Bodů, které byste při manipulaci se svým produktem měli dodržovat, je opět nespočet. My jsme pro Vás ale shrnuli alespoň pár těch nejdůležitějších a to nejen v dnešním díle na téma montáž a manipulace, ale ve všech dílech našeho rozsáhlého speciálu a to na většinu témat, které naším zákazníkům po koupi leží v hlavě. Na závěr nám nezbývá než doufat, že jste při pročítání našich tipů a doporučení nalezli přinejmenším to, co jste hledali, lépe však i více.

www.bohemiaplast.cz