Tipy jak dokonale vytapetovat

Tapety a tapetování jsou poměrně starou záležitostí. Stále je spousta lidí, kteří by rádi oživili stěny svých domovů, ale neví si s tapetováním rady. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si usnadnit práci s tapetou a dosáhnout co nejlepších výsledků.

 

1. Kontrolujte šarži tapety

Obzvláště tam, kde budete používat tapety s opakujícím se vzorem, je vhodné zkontrolovat, že šarže tapety je na všech dílech stejná. Často se totiž objevují barevné odchylky mezi jednotlivými šaržemi, které jsou po nalepení na první pohled patrné a kazí dojem z vaší práce.

 

2. Dejte si práci s dovedením podkladu k dokonalosti

Tapety se lepí na suché rovné a hladké povrchy, nejčastěji stěny, ale může jít také o dveře, nábytek nebo jinou rovnou plochu. Je třeba nejprve z povrchu odstranit staré nátěry a především staré tapety, které by ovlivňovaly přilnavost a prosychání lepidla při nanášení tapety. Při tapetování jsou důležité pevnost a nasákavost podkladové plochy. Některé materiály jsou savé (např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton), jiné jsou nesavé (např. plast, kov, linoleum). Tapetujeme obvykle savé povrchy, u těch nesavých je tedy třeba zvýšit nasákavost.

 

3. Správné lepidlo je základ

Každý z výrobců tapet uvádí nejvhodnější lepidlo pro připevnění tapety. Doporučujeme držet se pokynů výrobce. Totéž platí o postupu přípravy správné konzistence lepidla, který se dozvíte z návodu výrobce na samotném lepidle.

 

4. Tapetujeme strop

Pokud se rozhodnete tapetovat i strop, potom postupujte vždy od okna směrem do středu místnosti. Abyste pásy tapety měli vždy v rovině, vyznačte si pomocí vodováhy dva body ve vzdálenosti 50 cm v jedné lince od paralelní zdi. Nalepte první pás podél linky a nechte vždy na začátku lehký přesah pásu tapety, přejeďte pás pomocí pěnového válečku, tím se tapeta vyrovná a odstraní se zpod ní vzduchové bublinky. Přebytečné tapety se potom zbavíte jednoduše tak, že tapetu špachtlí přimáčknete do rohu nebo na zeď a odříznete nožem.

Dodržíte-li správný postup, dosáhnete pomocí tapety originálního vzhledu vaší místnosti. Neváhejte a přijďte si vybrat papírové, vinylové či vliesové tapety i vy do internetového obchodu Tapeta-dekorace.cz, který vám nabídne široký sortiment různých tapet.