Blahodárné teplo

Všichni bez rozdílu pociťujeme slastnou úlevu a uvolnění, můžeme-li vystavit své tělo hřejivým slunečním paprskům. V zimě není nic lepšího než po dlouhém mrazivém a zamračeném dni se pohodlně stulit u teplých kamen nebo odpočívat v bezpečí domova s pohledem upřeným do praskajícího ohně. V dnešní moderní době se vlivem uspěchaného života stále někam honíme a chvátáme. Téměř zapomínáme na to, že je také třeba zastavit, vydechnout a uvolnit se. Naše přepjaté nervy, nezdravé okolní prostředí a nevyvážený životní styl si mnohdy následně vybírá svou daň v podobě podlomeného zdraví.

 

Sauna – legenda i balzám

Pojďme na okamžik zapomenout na starosti běžných dní, chvilku bezstarostně přivřít oči, nadechnout se přírodní vůně dřeva a nechat se hýčkat a rozmazlovat v příjemném teple. To všechno nabízí laskavá oáza klidu – sauna. Po pár hodinách z nás vykouzlí jiného člověka. Příznivé účinky tepla na lidský organismus jsou známy od nepaměti. Indiáni si stavěli potní chýše, kde lili vodu na rozpálené kameny, dávní kočovníci si vyráběli primitivní ohřívárny z proutí a kožešin. Napříč celým světem i lidskou civilizací setkáváme se s různými způsoby užití tepelných lázní – v Číně, Rusku i antickém Řecku, o finské sauně nemluvě. Není divu, vždyť význam saunování pro zdraví člověka je skutečně mimořádný.

 

Péče o zdraví a krásu

Už pouhý pobyt v sauně vnímáme jako vstup do pohádky. Voňavý éterický olejíček, prohřáté svaly, ale hlavně absolutní klid a uvolnění vzbuzují pocit relaxace a luxusu. Mezi hlavní účinky tepelné lázně se řadí regenerace a detoxikace organismu, odbourávání stresu a posílení imunitního systému. Příznivě působí na kardiovaskulární systém a svalový aparát. Vlivem většího prokrvení pokožky napomáhá při léčbě kožních onemocnění, zmírňuje celulitidu a vypíná pleť. Pro osoby s horším termoregulačním systémem nebo kardiaky, kterým lékaři příliš vysoké teploty ze zdravotních důvodů nedoporučují, je na trhu mnoho jiných variant – např. infrasauny, kde se lidské tělo prohřívá pomocí infračervených paprsků. V takovýchto typech saun lze relaxovat a ozdravovat organismus absolutně bez obav. Zatoužíme-li po vlastních lázních zcela podle našich představ, můžeme vybírat hned z několika druhů saun. Absolutní svobodu a radost ze saunování zažijeme v saunovém domě, kouřové sauně nebo legendární ruské baně, které na míru sestaví společnost Beta Wellness.

 

Ve Finsku je sauna považována za svatou místnost. V důsledku vysoké teploty zde najdeme téměř sterilní prostředí. Její blahodárné účinky jsou vskutku rozmanité. Zdraví a rodina jsou nejdůležitější devizou, kterou máme. V sauně můžeme hýčkat obojí – trávit společný čas s našimi blízkými a relaxovat zároveň.