Chcete se pustit do rekonstrukce? Nezapomeňte na okna

S příchodem jarního počasí se spousta majitelů rodinných domů pouští do rekonstrukce nemovitosti. Jestliže plánujete modernizaci svého obydlí, neměli byste zapomínat ani na tak důležité prvky, jako jsou okna, protože právě ona bývají nejslabšími články objektu. Staré modely většinou nejsou vyhovující, co se tepelněizolačních vlastností týče, a potom zbytečně platíte příliš mnoho za vytápění. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké přednosti mají plastová, hliníková a dřevěná okna, abychom vám pomohli při výběru konkrétní varianty.

Samozřejmě velice důležitá je kvalita. Jestliže sáhnete po nejlevnější nabídce a rozhodnete se tedy jen na základě ceny, zřejmě později své rozhodnutí olitujete, neboť taková okna nenaplní vaše očekávání. Pamatujte na to, že se jedná o investici na několik let dopředu, a proto se nevyplácí příliš šetřit.

 

Do jaké rekonstrukce se pouštíte?

Záleží na tom, do jaké rekonstrukce se chcete vrhnout. Všechno se zřejmě odrazí od vymezeného rozpočtu. Kompletní rekonstrukce má své výhody, neboť potom na dlouhou dobu máte s úpravami klid. Jestliže však nemáte dostatek peněžních prostředků na přestavbu celého domu či bytu, nevadí, můžete nejprve zahájit modernizaci interiéru, v rámci něhož se také pusťte do výměny oken, abyste se potom vyhnuli stavebním pracím. Co se bude dít pak zvenčí, vás nemusí zajímat, neboť zavřete okna a přes ně se prach do místností nedostane. Zaměříme se nyní na okna jako taková.

 

Jaký materiál zvolit?

První možností, zároveň i tou nejžádanější, jsou plastová okna. Chlubí se perfektními tepelněizolačními vlastnostmi, ovšem záleží na počtu komor a výrobních technologiích, a proto je lepší si o plastových oknech u konkrétní firmy zjistit co nejvíce informací. Oproti dřevěným a hliníkovým alternativám se plastová okna vyznačují přijatelnou cenou. Jestliže se vám nezamlouvá bílá barva oken, nemusíte u ní zůstávat, neboť je možné zvolit si i dekor dřeva, a potom jsou plastová okna nerozeznatelná od těch dřevěných. Samozřejmě dbejte na to, aby byl dekor stejný jako u vchodových dveří, aby zevnějšek nemovitosti dokonale ladil.

Pokud nedáte dopustit na dřevěný materiál, zřejmě vás budou zajímat spíše dřevěná okna. Pozor, nedoporučují se příliš do prostředí, kde je zvýšená vlhkost, protože by se tím životnost oken výrazně snížila.

V posledních několika letech se do popředí prodírá nadčasový styl, u něhož se využívá především hliník. Sehnat se tak dají i hliníková okna, která nacházejí uplatnění hlavně tam, kde potřebujete velkou prosklenou plochu. Hliníková okna jsou označována za luxusní, neboť vskutku takovým dojmem působí.

 

Na koho se obrátit?

Jakmile se tedy pustíte do rekonstrukce oken a dveří, zřejmě budete hledat specialistu, jenž vám nejenže produkty dodá, ale také odborně namontuje. Jelikož vám chceme usnadnit hledání a probírání se recenzemi, doporučujeme podívat se do pestrého produktového portfolia společnosti JIS, která na tuzemském trhu patří k předním výrobců oken. V její nabídce najdete okna plastová, dřevěná a hliníková, přičemž v jednotlivých kategoriích jsou produkty ještě dále rozděleny.