Čističky vzduchu: Řešení pro čistý vzduch v místnosti

Všechna významná média již několik let varují před smogem a nízkou kvalitou ovzduší v České republice. Není tedy nikdo, kdo by neslyšel o nebezpečích dlouhodobého vdechování znečištěného vzduchu. Dosud však nebyla vyvinuta žádná účinná metoda pro globální čištění vzduchu. Můžeme se však postarat o sebe a své blízké tím, že doma čistíme vzduch. Na trhu je k dispozici mnoho modelů s různými parametry.

 

Obývací pokoj, ložnice, kuchyň, chodba – kam dát čističku?

Účinnost čističky vzduchu do značné míry závisí na výstavbě bytu a správném oběhu vzduchu v interiéru. Pro dosažení nejlepších výsledků platí, že jedno zařízení by mělo být v jedné místnosti. Proč je to tak? Čistička vzduchu pracuje nasáváním vzduchu, filtrováním a uvolňováním zpět do místnosti. V jednom kompaktním prostoru se celý okruh provádí bez jakýchkoliv překážek, ale překážky, jako jsou stěny, ztěžují míchání vyčištěného vzduchu mezi místnostmi. Neexistuje žádná záruka, že v každém pokoji bude stejně čistý a ostrý vzduch.

Jedna čistička bude fungovat pouze pro malé byty nebo studia, ve kterých je prakticky celý interiér jedním prostorem, nejsou zde žádné chodby, stěny ani přepážky. V každém jiném případě je lepší zvolit několik zařízení určených pro menší plochy do každé místnosti.

 

Čistička se zvlhčovačem

Zřídka věnujeme pozornost kvalitě vzduchu, který dýcháme, a také zřídka si všimneme jeho nízké vlhkosti, která nastává především v horkých letních dnech. Mnohdy však pociťujeme vysušení sliznic, kašel a sucho v krku, ne vždy si všímáme jejich příčin. Tyto příznaky indikují nedostatečné množství vlhkosti v inhalovaném vzduchu. Většina lidí se rozhodne koupit zvlhčovač vzduchu. Pokud chcete současně čistit a zvlhčovat vzduch, měli byste si zakoupit obě zařízení, což vytváří dodatečné náklady a zabere volný prostor.  Existují také přístroje kombinující čističku a zvlhčovač v jednom. Tyto přístroje pracují dobře v domácnostech a bytech, kde teplý a suchý vzduch trvá dlouhou dobu.