I exteriér rodinného domu by měl být dobře osvětlený

 

Kvalitní osvětlení je nepostradatelným vybavením každého rodinného domu. Výběru správných druhů interiérového osvětlení věnujeme v současnosti opravdu velkou pozornost, ale mnohdy zapomínáme na osvětlení exteriéru. Přitom osvětlení exteriérových částí rodinného domu je také velmi důležité a má velký vliv na komfort využívání domu. Jaké druhy exteriérového osvětlení lze využít a kde by neměly chybět?

 

Na osvětlení volných ploch jednoznačně venkovní reflektory

Nejžádanějším druhem venkovního osvětlení jsou venkovní reflektory. Ty se využívají pro plošné osvětlení zahrad, ale také pro osvětlení prostoru před garáží, vchodových dveří u domu nebo pro osvětlení schodišť. Reflektory mohou mít různé podoby a funkce. Některé se mohou aktivovat stiskem vypínače, jiné mají pohybový senzor. U pohybových senzorů je důležité nastavení citlivosti reflektoru, aby se nerozsvítil v noci pokaždé, když okolo něj projde toulavá kočka.

 

 

Venkovní bodovky pro terasy, pergoly a altány

Dalším druhem osvětlení pro využití v exteriéru jsou venkovní bodovky. Ty jsou využívány především ve venkovních stavbách, jako jsou pergoly, terasy nebo altánky. Všude tam, kde je možné nastavit svítilnu jen na osvětlení konkrétní plochy – přímo na jídelní stůl nebo pracovní plochu. Bodových venkovních svítidel existuje velké množství druhů a podob. Je zapotřebí vybrat nejprve správného prodejce s dostatečně velkým sortimentem.

 

 

Další druhy venkovního osvětlení

Venkovní reflektory a bodovky jsou sice základními druhy venkovního osvětlení, rozhodně však nejsou jedinými druhy. Ještě je možné na plochy zahrad vybírat zahradní stojací svítidla, zahradní lampy, osvětlení cest a chodníků, nájezdová svítidla do země a mnoho dalších. Do luxusních pergol a altánů je možné využít pro plošné osvětlení také stylová závěsná zahradní svítidla a lampy. Velký výběr v oblasti venkovního osvětlení najdete na www.profisvitidla.cz.