Jak položit koberec?

 

Mít doma v místnostech koberec není tak běžné, jako bývalo. Přesto se najde mnoho lidí, kteří je upřednostňují a mají pro to mnoho důvodů. Pokud si koberec pořídíte a jste aspoň malinko zruční, nebudete k jeho položení potřebovat řemeslníky. Můžete to zvládnout vlastními silami.

 

Co vše potřebujeme?

  • Koberec
  • Ostrý nůž
  • Kobercové pravítko
  • Nůžky
  • Oboustranná lepicí páska
  • Kobercové lišty

 

Příprava podlahy

Ze všeho nejdříve důkladně očistěte podlahu od všech nečistot. Odstranit je potřeba i zbytky lepidla z předchozích krytin. Koberec je možné také pokládat na lino, plovoucí nebo korkovou podlahu. Co je nejdůležitější, podklad, na kterém bude umístěn koberec, musí být dokonale suchý. Pozor také na rozlišené koberců, jinak se pokládají zátěžové koberce a jinak běhouny. Ty se při pokládce napínají.

 

Rozložení koberce

Už při výběru koberce myslete na to, že by měl u stěn zhruba 10 cm přesahovat. Pokud je to možné, položte koberec volně ke stěnám a nechte ho alespoň přes noc sednout, bude se s ním pak lépe pracovat.

 

Oříznutí koberce nahrubo

Hrubé oříznutí koberce spočívá v tom, že nožem zatlačíte proti stěně a pak vedete čistý řez. Abyste neořízli velkou část koberce, je dobré neřezat koberec úplně k hraně podlahy a nechat si několik centimetrů. Práci si hodně usnadníte výběrem koberce na míru.

 

Nalepení

Lepit koberec má smysl především na kluzkém povrchu, například na lino nebo laminátovou podlahu. Na lepení se používá buď oboustranná lepicí páska, nebo speciální lepidlo na koberce. Koberce z přírodních vláken je nutné lepit celoplošně. Pokud použijete lepidlo, nanášejte ho stěrkou na podlahu a koberec na něj pak položte a přitiskněte. Po nalepení odřízněte přečnívající boční okraje. Celoplošné lepení koberců se také doporučuje u místností, které mají plochu větší než 16 m2.

 

Dvě části koberce

V místnostech do 20m2 stačí většinou jeden pruh koberce. Pokud je místnost větší, je nutné koberec nastavit. Pásy přeložte asi 3-5 cm přes sebe a oba pásy prořízněte nožem. Tím zajistíte připojení beze švu. Oba pruhy se na rubové straně spojí jednostrannou lepicí páskou a vznikne jedna plocha. Pozor si dejte na vzorek a směr smyček, aby se u obou částí shodovaly.

 

Pokládání pomocí přídržné mřížky

Celoplošné koberce, které jsou položeny pomocí přídržné mřížky, mají stejnou kvalitu položení jako ty pevně nalepené. Přídržná mřížka se rozloží v místnosti a uřízne se podle potřeby. Poté se strhne ochranná fólie na spodní straně a mřížka se pomocí měkkého kartáče přitiskne na podlahu. Koberec se může nyní rozložit, seřízne se a jedna jeho polovina se odtrhne. Dále se odstraní vrchní papír z mřížky a koberec se na ni položí.

 

Finální vzhled

Hrany koberců jsou chráněny a netřepí se, pokud se použijí podlahové lišty. Podlahová lišta by měla být alespoň 20 mm silná. Podlahovou lištu můžete připevnit pomocí montážního lepidla na zeď. Z koberce uřízněte pásek a vlepte na oboustrannou lepicí pásku do lišty.