Jak poznám správný lustr

Vybírat svítidla do pokoje není jednoduché, ještě těžší to je, pokud nemáte vůbec představu, co hledáte. Poradíme vám, na co se při výběru optimálního svítidla a osvětlení zaměřit. Jedna věc jsou technické požadavky, mezi ně patří zejména požadovaná intenzita osvětlení, dále také barva světla a jeho stabilita.

 

Chci lustr do obývacího pokoje

 

Na lustru vás na první pohled většinou zaujme velikost a materiál. Co se materiálu týká, je dobré se zaměřit na ty, které se nejvíce vyskytují i v daném pokoji. Máte-li tedy dřevěný nábytek, nepořizujte si kovový lustr, nevypadá to dobře. Kreativně se dá pracovat s barvami, svou roli sehraje také to, jak si pohrajete se světlem a stínem, můžete tak nenásilně oddělit prostor pro práci a relaxaci. Vrátíme se nyní ještě k velikosti lustru. Do obývacího pokoje počítejte, že budete potřebovat svítidlo nebo svítidla taková, aby jejich celkový výkon odpovídal hodnotě 20 W/m2. To znamená, že máte-li obývací pokoj o rozloze 20 m2, potom potřebujete k jeho osvětlení svítidla s celkovým výkonem 400 W.

 

Jedno svítidlo nestačí

Doporučujeme kombinovat centrální lustr s dalšími doplňkovými svítidly, může to být závěsný lustr nad stolkem, nástěnná svítidla se dnes rovněž hodně používají nebo vsaďte na klasickou stojací lampu. Při výběru rovněž vezměte v úvahu barvu stěn a nábytku. Čím tmavší jsou barvy použité v interiéru, tím víc světla pohltí. Pokud se vám líbí závěsné lustry, nezapomeňte přemýšlet nad tím, jak vysoko bude lustr viset, budete pod ním totiž potřebovat chodit. Závěsné lustry bývají zpravidla víceramenné, do menších pokojů jsou vhodné šesti až osmiramenné lustry, velmi dobře vypadají křišťálové komponenty, které nádherně prosvětlí celou místnost. Do větších pokojů můžete použít dvanácti a víceramenný lustr. Zde nešetřete a pořiďte si i regulátor tlumení osvětlení, abyste mohli měnit intenzitu osvětlení podle vaší nálady.