Jaká vybrat okna a dveře do domácí sauny?

O tom, že saunování je zdraví prospěšné, není pochyb. Pobyt v sauně pozitivně působí na srdce a oběhovou soustavu, zmírňuje bolesti svalů a kloubů, uvolňuje dýchací cesty, přispívá k detoxikaci těla a tak dále. Samozřejmě jde také o velmi příjemný způsob relaxace a odplavení stresu, čímž se zlepšuje psychický stav člověka. Pravidelné návštěvy wellness center se saunami jsou však poměrně nepohodlné a časově náročné. Proto se v posledních letech těší čím dál větší oblibě domácí sauny, které nabízí v tomto ohledu maximální komfort. Při jejich výběru je třeba učinit několik důležitých rozhodnutí. Patří mezi ně i výběr saunových dveří a oken. Pojďme si přiblížit dvě základní varianty.

 

Klasika versus moderní design

Dveře do sauny, stejně jako saunová okna, se vyrábí ze dvou materiálů. Jsou jimi dřevo a sklo. Skleněné dveře a okna mají v některých ohledech jiné vlastnosti, než dveře a okna ze dřeva. Záleží tak na každém, jaké přednosti materiálu považuje za nejdůležitější a které malé nedostatky pro něj nejsou tak podstatné. Jaké jsou tedy hlavní výhody jednotlivých materiálů?

 

Dřevěné dveře a okna

  • · Klasický vzhled – typická sauna je dřevěná a to celá, proto zastánci klasiky volí i dřevěná okna a dveře. Nic tak neruší jednolitý design celku.
  • · Lepší izolační vlastnosti – dřevo daleko lépe izoluje, čímž se snižují tepelné ztráty a šetří se spotřebovaná energie.

Skleněné dveře a okna

  • · Moderní vzhled – sklo je v poslední době velmi žádaným designovým prvkem v interiéru, a proto budou skleněná okna a dveře do sauny zajímavým doplňkem.
  • · Široké designové spektrum – sklo je materiálem, který nabízí velkou variabilitu provedení. Může být čiré, matné, různě barevné i s ornamenty, přesně podle vkusu každého.
  • · Vysoká odolnost – ač sklo působí křehce, je vůči nárazům a mechanickému poškození více odolné, než dřevo. Je to dáno jeho tvrzením, které se používá při výrobě bezpečnostního skla.

 

Ať už je vaším favoritem dřevo nebo sklo, nejdůležitější je, aby saunové dveře a okna byly opravdu kvalitní a vydržely náročné podmínky v provozu sauny. V tomto případě se vyplatí pořádně se rozmyslet a zainvestovat.