Má cenu vybudovat u domu terasu?

Dobře zateplený domek je velkou výhrou sám o sobě, nicméně pokud k němu postavíte ještě terasu, získáváte bonus navíc.

Samozřejmě si můžete vybudovat venkovní posezení jen tak z ničeho, pouze z několika židlí a stolu, nicméně nejedná se o zrovna nejlepší řešení. Terasa takovémuto posezení poskytne jak střechu, tak i pevné podloží. I proto je vhodné o její realizaci alespoň uvažovat.

 

Navýší hodnotu domu a okolí

Dobře provedená terasa je v podstatě něco jako další pokoj a každá místnost se počítá, třeba i při případném prodeji. Je jasné, že například další patro nebo přistavení nového pokoje navýší cenu domu mnohem více, avšak jde zároveň také o mnohem vyšší investici. Nemáte-li peněz na rozdávání, terasa může být výhodný kompromis.

 

Snižte náklady na minimum

Nechat si postavit terasu samozřejmě není vůbec levné. Řemeslníci dnes stojí majlant, takže máte-li se stavbou podobných projektů nějaké zkušenosti, určitě je dobré je oprášit. Můžete tím ušetřit i více než polovinu ceny, což rozhodně není málo.

Ideální je si k projektu přizvat i nějaké své kamarády, aby práce byla rychle hotová. I když je budete muset zaplatit, pořád vás to vyjde levněji než profesionální firma.

 

Jaký zvolit materiál?

Většina lidí chce mít terasu ze dřeva. Jde o klasiku, která vypadá nejlépe. Ovšem řada zájemců nakonec couvne a zvolí například beton nebo přírodní kámen, které sice nejsou tak vizuálně atraktivní jako dřevěná terasová prkna, na druhou stranu však nemají potíže s vlhkostí.

Je pravda, že dřevěné venkovní podlahy na toto dost trpí, ale vše se dá vyřešit už během budování. Stačí jen použít vhodné distanční podložky. A s jejich pomocí dřevo schne rychle. Ideální je použít podložky od Gardina.cz, které patří k těm nejlepším na českém trhu.

Podlahu neochrání pouze samotné podložky. Dvakrát za rok byste ji krom jiného měli přetřít pomocí speciálních ochranných prostředků proti vlhkosti a hmyzím škůdcům.